Otvaranju naučnog skupa prisustvovali su predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, ministar vanjskih poslova Crne Gore Nebojsa Kaluđerović, ministar nauke Crne Gore Sanja Vlahović, akademik i idejni tvorac naučnog skupa Serbo Rastoder, predsjednik Dukljanske akademije nauka i umjetnosti Božidar Nikolić, ambasador Turske u Crnoj Gori Mehmed Niyazi Tanılır, direktor TIKA-e za Crnu Goru Birol Cetin.

Na naučnom skupu razgovaralo se i o tome šta su to Osmanlije ostavile Balkanu, te da li je u pitanju bila okupacija ili civilizacija.

Idejni tvorac skupa akademik Šerbo Rastoder je, u izjavi za agenciju Anadolija, rekao je da se historija ne može napisati jednom za sva vremena, nego da se ona piše i da nove generacije imaju pravo da je vide svojim očima, te da je, polazeći od toga, odlučio napraviti ovaj naučni skup.

Ističući da Osmansko carstvo zauzima veoma važno mjesto u historiji Crne Gore, Rastoder je povukao paralelu sa odnosom savremene Turske prema zemljama regije, te rekao:  “Mislim da je Osmansko carstvo na Balkanu ostavilo svoju dušu. Ako savremena Turska prepoznaje tu svoju dušu, onda je njena veza sa Balkanom relativno stabilna i vječita. Naravno, kad kažem dušu, to nije samo u poetskom smislu, nego u smislu onoga što je najljepša zaostavština jedne civilizacije.”

Ambasador Turske u Crnoj Gori Mehmed Niyazi Tanilir je također istakao važnost ovog skupa.

“Nažalost, Balkan je jedno područje koje je prošlo kroz veoma težak period  i kroz mnogo ratova. Ali, ipak, Balkan je iz pogleda kulture i civilizacije veoma važna regija. Osmansko carstvo je Balkanom vladalo oko 500 godina i u toku tog polustoljetnog perioda dogodila se razmjena kultura. Mi sa ovim naučnim skupom želimo izraziti upravo tu vezanost”, rekao je Tanilir za agenciju Anadolija.

U okviru naučnog skupa  održan je i poseban panel  Centra za strateško istraživanje pri Ministarstvu vanjskih poslova Turske.  Tema panela bila je “Vanjska politika i međunarodni odnosi”.

(aacomtr)

By teha5

Leave a Reply