Stvarni deficit budžeta RS-a 126 miliona KM

0

Stvarni deficit budžeta RS-a 126 miliona KM AnadoluAgency

 

 

Na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, koja je danas počela u Banjaluci, poslanici će se izjasniti o konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžeta RS-a za 2011, koji je sačinila Vlada RS-a, te izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora o izvršenoj reviziji konsolidovanog budžeta RS-a.

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske iznijela je niz primjedbi na način kako su Vlada, odnosno određen broj ministarstava trošili javna sredstva i kroz konsolidovani izvještaj pokušali prikriti 60 miliona KM budžetskog deficita.

U izjavi za agenciju Anadolija, glavni revizor RS-a Boško Čeko kazao je da je Glavna služba za reviziju dala mišljenje s rezervom na konsolidovani izvještaj koji sadrži konsolidaciju svih budžetskih korisnika i njihovog rada.

 „Te rezerve smo dali zbog određenih odstupanja od zakona i propisa koji su utvrđeni tokom revizije“, kazao je Čeko.

Prema riječima glavnog revizora osnovne razlike između Vladinog izvještaja i onoga što je utvrdila revizija odnose se na razlike u visini budžetskog deficita za 2012. godinu.

“Dok je Ministarstvo finansija konstatovalo da budžetski deficit iznosi 54 miliona KM, mi smo konstatovali da je deficit 126 miliona KM. Ministarstvo finansija je 62 miliona knjižilo kao obračunske rashode, dok smo mi rekli da su ti rashodi deficit“, kazao je Čeko dodavši da se razlika između deficita i obračunskih rashoda ogleda u tome što obračunski rashodi ne predviđaju odliv sredstava što se u ovom slučaju desilo.

Čeko je naveo da su u izvještaju konstatovane povrede procedura u pogledu javnih nabavki u pojedinim ministarstvima u vrijednosti 3,37 miliona KM.

„Posebno smo upozorili da dodjela javnih sredstava mora biti transparenta, što je posebno uočeno kada je u pitanju finansiranje medija. Uočeno je da je Vlada donijela diskrecione odluke po kojima se za medije izdvaja milion i 900 hiljada KM, za što smo kazali da je netransparentno, jer su mediji sami dostavljali svoje projekte bez javnog poziva“,  pojasnio je Čeko.

Revizija je utvrdila da su budžetski korisnici u 2011. stvorili obaveze za budžetske tekuće rashode u iznosu od 72 miliona KM iznad iznosa odobrenih sredstava odlukom Narodne skupštine Republike Srpske o usvajanju rebalansa budžeta za 2011. godinu, što nije u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu RS-a.

Spomenute nepravilnosti u radu samo su neki od razloga zbog kojih je konsolidirani godišnji finansijski izvještaj budžeta RS-a za 2011. dobio mišljenje sa rezervom, kao i još 18 revidiranih subjekata.

Glavni revizor izrazio je pozitivno mišljenje za 26 revidiranih subjekata, ali od tog broja je za osam dano pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje.

Čeko, koji nakon 12 godina odlazi s čela Glavne službe za reviziju javnog sektora RS, ocijenio je da je malo učinjeno kako bi brojni nalazi revizije o nezakonitom trošenju javnih sredstava bili sankcionisani.

„Kada danas pogledam brojne izvještaje i nalaze koje som uradili toko proteklih 12 godina, mnogi od njih su zasluživali istrage od strane institucija koje se tim bave. Istraga je, doduše bilo, ali slobodno mogu reći na malom nivou. I to onda devalvira i rad same institucije. Mislim da se će biti potrebno uspostaviti bolju saradnju između tužilaštava, policije, agencije za borbu protiv korupcije sa Službom za reviziju javnog sektora u RS i te institucije moraju preispitati svoj rad i biti odvažne“, istakao je Čeko.

U javnosti u RS-u vlada nepodijeljeno mišljenje da je zahvaljujući upravo Bošku Čeki Glavna služba za reviziju RS ostala jedina nezavisna institucija u tom entitetu u BiH, te vlada strah da bi nakon Čekinog odlaska i ona mogla postati meta političkih manipulacija.

„Jednako kao i Služba za reviziju tako i pravosudne institucije RS-a moraju biti samostalne i profesionalne. Predstavnici pojedinih institucija u RS-u stalno govore o svojoj samostalnosti, ali praktičan rad na terenu pokazuje da su pod političkim utjecajem. Ja sam često insistirao da se informacije javnosti moraju davati u potpunosti i da za neke nepravilnosti moraju postojati sankcije, od krivičnih do prekršajnih“, zaključio je Čeko u razgovoru za agenciju Anadolija.

 

(aacomtr)

Leave a Reply