Dežurni policajac naoružava svijet‏

0

Dežurni policajac naoružava svijet‏

Prodaja oružja od strane SAD-a se u 2011. utrostručila, dostigavši rekordan iznos. Uzrok toga su velike prodaje oružja zemljama saveznicama Perzijskog zaljeva, koje su zabrinute iranskim regionalnim ambicijama, rezultati su jednog istraživanja sprovedenog za Kongres.

Prekomorska prodaja oružja od strane SAD-a je prošle godine dosegla brojku od 66,3 milijarde dolara, ili više od tri četvrtine globalne trgovine oružjem, procjenjene na 85,3 milijarde u 2011. godini. Rusija je iza Sjedinjenih Država, iako daleko, sa 4,8 milijarde zarađene u ovoj vrsti prodaje.

Ukupna američka prodaja oružja je dobila “izvanredno povećanje” u odnosu na 21,4 milijarde dolara u 2010. godini, saznaje ova studija, i to je godišnji rekord u historiji izvoza oružja SAD-a. Prethodni rekord je dostignut 2009., kada je je izvoz oružja Americi donio približno 31 milijardu.

Svjetska ekonomska recesija bila je uzrokom da se prodaja oružja zadnjih godina “utiša.” No, povećane tenzije sa Iranom su navele nekoliko zemalja Perzijskog zaljeva  – Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Oman – da kupe rekordne količine američkog oružja.

Ove zaljevske države ne dijele granicu sa Iranom, i njihova kupovina oružja se zasnivala na skupim borbenim avionima i kompleksnim sistemima odbrane. Ovaj izvještaj je pripremila nepristrasna Kongresna služba za istraživanja, koja je odjel pri Kongresnoj biblioteci. Godišnja studija, pripremljenja od strane Richarda F. Grimmetta i Paul K. Kerra, a koja je predata Kongresu u petak, se smatra najdetaljnijom kolekcijom nepovjerljivih podataka o prodaji oružja, dostupoj javnosti.

Ugovori sa Saudijskom Arabijom su uključivali i kupovinu 84 naprednih aviona F-15, različite vrste municije, projektila i podrške logistici, te nadogradnje za postojećih 70 aviona F-15 u sadašnjoj floti.

Prema istraživanju, prošle godine je Saudijska Arabija također kupila nekoliko desetina Apache i Black Hawk helikoptera, što sve zajedno daje račun od 33,4 milijarde dolara koje ova zemlja treba platiti Americi.

UAE su kupili jedan THAAD sistem, napredni antiraketni štit koji uključuje i radare i koji se cijeni na 3,49 milijarde doalra, kao i 16 Chinook helikoptera za 939 miliona. Oman je kupio 18 aviona F-16 za 1,4 milijardu.

U skladu sa skorašnjim trendovima, većina kupovine oružja (oko 71,5 milijardi) je inicirana od strane zemalja u razvoju, od čega je 56,3 milijarde dolara otišlo SAD-u.

Neki značajniji američki ugovori prošle godine bili si u ugovor o prodaji 10 C-17 transportnih aviona Indiji (vrijedan 4,1 milijardu dolara), zatim ugovor o prodaji Tajvanu antiraketnih baterija Patriot vrijednih 2 milijarde – ugovor koji je razbijesnio zvaničnike u Pekingu.

Kako bi poredila prodaje prethodnih godina, studija je koristila brojke u dolarima iz 2011., sa podešavanjima za inflacije kako bi mjera bila konzistentna.

Jedan od ciljeva politike SAD-a je bio da radi sa arapskim saveznicima u Perzijskom zaljevu kako bi zajedno izgradili jedan regionalni odbrambeni, antiraketni sistem u svrhu zaštite gradova, naftnih rafinerija, naftovoda i vojnih baza od mogućeg napada Irana. U sklopu ovih napora je bilo i instaliranje radara širom Perzijskog zaljeva, kako bi se povećao domet sistema ranog upozorovanja, kao i uvođenje komandnih, kontrolnih i komunikacionih sistema koji bi razmjenjivali te informacije sa novim baterijama predusretača projektila prodatih pojedinačnim zemljama.

Antiraketni štit u Perzijskom zaljeve se gradi u zemljama pojedinačno, sa ovim visokim kupoprodajnim ugovorima oružja ispregovaranim bilaterlano između SAD-a i pojedinačnih zemalja.

Izvor: nytimes.com

Za minber.ba preveo i prilagodio: Haris Osmanagić

 

(minberba)

Leave a Reply