U BiH će do kraja godine bez posla ostati 70.000 radnika!
U prva tri mjeseca ove godine u BiH bez posla ostalo oko 35.000 ljudi, a do kraja godine ista sudbina čeka još najmanje toliko zaposlenih, tvrde ekonomisti. Samo u prva tri mjeseca ove godine u BiH je bez posla ostalo oko 35.000 ljudi, a ista sudbina do kraja godine mogla bi da zadesi još toliko radnika, piše Press Online.
Iznoseći ove podatke za Press RS, predsjednik Saveza samostalnih sindikata FBiH Edhem Biber kaže da to, nažalost, pokazuje da su crni dani već došli mnogim radničkim porodicama!
– Vlasti se više i ne trude da sakriju svoju nebrigu za privredu, prava radnika i njihov opstanak! Svi pokazatelji govore da će do kraja godine više od 70.000 radnika ostati bez hljeba, ukoliko vlasti pod hitno ne preduzmu neke konstruktivne ekonomske poteze – kaže Biber.
Ekonomski analitičari, međutim, ističu da više nikakav ekonomski program BiH ne može skrenuti sa „puta gladi”, koja će, kako kažu, mimoići samo „one privilegovane u vlasti”! Ekonomski analitičar Svetlana Cenić kaže da je „svako ko vjeruje u bajku da će vlade RS i FBiH pokazati više sluha i samilosti za svoje građane najblaže rečeno – budala”! Prema njenim riječima, otpuštanje radnika u BiH je nezaustavljiv proces, koji će mnoge porodice, kako kaže, doslovno uništiti.
Kriza na jesen
– Vlasti su već odavno morale da skrešu javnu potrošnju i na taj način pokažu solidarnost sa narodom koji grca u nemaštini! Međutim, kako raste broj otpuštenih u zemlji, tako vladari BiH nabudžuju svoje plate. Čemu, onda mogu da se nadaju obični smrtnici?!
A, vjerujte, drastična otpuštanja radnika u proteklih nekoliko mjeseci i cjelokupno više nego žalosno stanje u privredi sitnica su u odnosu na ono što nas očekuje na jesen. Žao mi je ljudi koji vjeruju obećanjima zvaničnika RS, koji još nisu našli hrabrosti da javno saopšte da je zemlja u krizi i bar se potrude da nešto urade za svoje građane – kaže Cenićeva.
Ona dodaje da je posebno revoltirana zbog „iznenadne brige Saveza sindikata RS za radnike, čije su sudbine u RS više nego neizvjesne”, piše Press Online.
– Pa, taj isti Savez sindikata i njegova predsjednica oduvijek su bili naklonjeni odlukama i potezima Vlade RS, koji su veoma često išli na štetu radnika u RS. Podržali su ih gdje god su mogli, tako da me uopšte ne čudi njihovo često aludiranje da će vlast možda i učiniti nešto, kako bi bar ublažila ovaj problem – kaže Cenićeva.
Posao bez plate!
Prema riječima ekonomiste Damira Miljevića, svi oni srećnici koji sačuvaju posao, zbog ovogodišnjeg pada industrijske proizvodnje moraće da rade bez plata, što se, kako kaže, svodi na isto.
– Kako god pogledamo, loše nam se piše! Najapsurdnije je, međutim, što još postoji neko ko vjeruje u pozitivne ekonomske mjere Vlade RS. I nove mjere bi, kao i Vladin set više od 100 mjera za ublažavanje efekata globalne finansijske krize, sigurno bile neprimjenjive. Dakle, ako nam jedino u tome leži spas, načisto smo propali! – kaže Miljević.
Prema njegovim riječima, vlasti u BiH već odavno su morale da ubrzaju direktno rasterećenje privrede i stanovništva od poreza i parafiskalnih opterećenja.
– Nužno je bilo sprovesti i posebne mjere za očuvanje privredne aktivnosti, čime bi se omogućilo da većina radnika u RS zadrži posao – kaže Miljević.
S druge strane, predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić ne želi otvoreno da kaže šta misli o sudbini desetina hiljada radnika u Republici Srpskoj, piše Press Online.
– Postoji realna opasnost da negativni trend otpuštanja radnika narednih mjeseci doživi pravu eskalaciju ako vlasti ne preduzmu energične mjere kojima će stimulisati proizvodnju – kratko je rekla Mišićeva.
Ristović: Nema razloga za paniku
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović tvrdi da se „zloslutna predviđanja u pogledu otpuštanja radnika neće ostvariti i da je ekonomska situacija u RS, za razliku od FBiH, prilično stabilna”.
– Vlada RS je u sklopu socijalnih programa za dvije godine obezbjedila oko 107 miliona KM, postoje programi kojima je predviđeno zbrinjavanje radnika koji su proglašeni tehnološkim viškom, a gotovo svakodnevno se otvaraju i nova preduzeća. Uvjeren sam da će početkom ljetnje sezone veliki broj tzv. sezonaca ponovo dobiti posao, tako da zaista nema mjesta panici – ubeđuje Ristović, piše Press Online.
Biznis.ba