– Ono što je svakako obilježje ovogodišnjeg ramazana jeste stavljanje u funkciju nove, Riječke džamije, mediteranskog bisera, u kojoj je, upravo s ramazanom i prvom teravijom, započelo okupljanje vjernika, te se može reći da je riječkim muslimanima ramazan donio i radno otvorenje ove dugo sanjane, a sada i dosanjane džamije – kaže Alili.
Post i namaz
Jedan od najboljih učača časnog Kur’ana i ilahija u razgovoru za “Dnevni avaz” kaže da se u Hrvatskoj prvi put uči i dječija mukabela.
– Prvi put se, osim sabahske mukabele koju uče imami, mujezini, te podnevne, koju uče naše muallime s džematlijkama, prije ikindije uči dječija mukabela, a ona tradicionalna poslijeikindijska je doživjela preinaku, pa je postala hafiskom. To je specifičnost našeg džemata i Medžlisa kakva nije zabilježena nigdje u dijaspori – kaže Alili.
Podsjetio je da post, kako ga propisuje Šerijat, ima savršene propise i ne može se po svome cilju ni po posljedicama upoređivati s postom u drugim tradicijama.
– Otkrića da kod muslimana nema nekih bolesti koje su raširenije kod drugih upućuju na činjenicu da je to posljedica njihova prakticiranja godišnjeg posta, dnevnog obavljanja pet namaza, redovnog održavanja čistoće i izbjegavanja alkohola i prerađevina od svinjskog mesa, krvi i strvi. Dublja filozofija posta teško je shvatljiva onima koji su utonuli u dunjalučka uživanja. Ona je sazdana, prije svega, na obavezi odricanja i samokontrole. Nema pobjede nad strastima i slabostima ako to isto tijelo nije pokorno duši. Post i namaz su temeljni putevi za to – kazao je Alili.
Uzajamna briga
Posebno se osvrnuo na važnost posta ističući da olakšava samokontrolu čovjeku nad strastima i slabostima, jača duh, karakter, bistrom čini spoznaju, daje veću radost onima koji ibadet vrše iskrenošću svoga srca, osnažuje volju, odlučnost, umjerenost, snaži strpljivost i otpor grijesima i nastranim uživanjima, unapređuje fizičko i mentalno zdravlje postača, ugrađuje saosjećanje i solidarnost prema ljudima u nevolji, a, iznad svega, učvršćuje vjeru i nudi postačima radost zbog toga.
– Ramazan je i mjesec uzajamne brige. On traži od muslimana da osjete potrebe drugih i zajednice. Uz ramazan i kasnije post je naš štit od bolesti, grijeha i slabosti. Njegovi rezultati nas vode sreći na oba svijeta. To je krajnja svrha našega ponašanja u ovome prolaznom životu. Imam Gazali je podijelio postače u tri grupe: prosječne, posebne i izvanredne. Prvi se, uglavnom, odriču jela, pića i strasti kroz post, drugi se odriču i loših postupaka i riječi, a treći i loših misli. Većina postača je u prvoj grupi ili između prve i druge, pa je prirodno da ne doživljavaju sve radosti savršenog posta – navodi Alili.
Iako je mubarek ramazan, patnje muslimana diljem svijeta ne jenjavaju, podsjetio je hafiz Alili.
– Nažalost, negdje su muslimani bihuzur od braće muslimana, a negdje se nad njima vrši nasilje koje se smatra sektaškim obračunima. Kako god bilo, zabrinjava činjenica naše nemoći, ali i bešćutnosti u odnosu na stanje naše braće diljem svijeta. Dok svijet daje ovacije poznatoj disidentici iz Mijanmara, malo ko ovih dana spominje veliko nasilje i progon koji se vrše nad muslimanima u Mijanmaru – kaže Alili.
Zajednički iftari
Već sam ulazak u mubarek ramazan i prvi iftar zagrebačkom džematu donio je dašak ramazanskog duha iz Stambola. Za 2.000 postača bio je organiziran iftar na nogometnom stadionu pored džamije kao i koncert sufijske muzike, i to od načelnika općine Bajram-paša iz Istanbula koji organiziraju i iftare po Bosni.
(dnevniavazba)