Naprotiv, ona kaže da joj je najdraže kad je zovu Ummu Ahmed što znači Ahmedova majka (Ahmed je njen najstariji sin). Evidentno je da bi egipatske sekularne elite mogle to ocjeniti kao patrijarhalno. Ako bi morala imati neku titulu, ona kaže, da bi voljela da je zovu “prva sluga” naroda. Njen stil je velika promjena tona nakon Mubarakovih, čije predsjedavanja je obilježeno masovnom korumpiranošću koja je stvorila čitavu elitu biznismena i članova vladajuće partije dok se plovina od 85 miliona stanovnika borila da preživi.
Mursi i njegovi sinovi su kao i većina aktivista Muslimanskog bratstva bili zatvarani u vrijeme Mubarakovg režima tokom njegove tri decenije vladanja prije nego je srušen u prošlogodišnjem ustanku. Stari režim je zabranio djelovanje Muslimanskog bratstva i progonio je, zatvarao i mučio njegove članove kao političke oponente.
Sada kada egipćani dolaze do izražaja piramida je okrenuta naopako. Razlike između prvih dama su simbolične u moru promjena egipatske politike. Mursi je prvi predsjednik izabran na prvim slobodnim izborima u modernoj historiji Egipta. On je prvi građanin i islamista koji vodi državni ured.
84-godišnji Mubarak je osuđen i služi doživotnu kaznu zbog propusta da zaustavi ubijanje stotina demonstranata tokom ustanka. Njegovi sinovi Alaa i Gamal su oslobođeni optužbi za korupciju ali ostaju u zatvoru do novog suđenja za druge kriminalne aktivnosti.
Skoro tri decenije Mubarakove vladavine putevi su asfaltirani i cvijeće postavljano specijalno za Suzanine posjete. Nekada je to bilo samo privremeno kada bi samo službeno posjetila univerzitet ili park što je koštalo hiljade dolara. Ummu Ahmed je odmah povukla crtu i napravila razlika između sebe i svojih prethodnica, Džihan Sadat i Suzane Mubarak, obje univerzitetski obrazovane, besprijekorno obučene i kćeri britanskih majki.
Pedesetogodišnja Ummu Ahmed ima završenu srednju školu i jedno vrijeme je radila kao prevodilac sa arapskog na engleski u SAD.
Usljed blještavila njene nove političke slave, njen stil oblačenja je već na udaru. Njeno nošenje hidžaba od strane sekularne elite označeno je kao antiteza eleganciji. Na socijalnim mrežama se raspravlja o njenom konzervativnom skromnom stilu oblačenja koji dijeli s velikom većinom egipatskih žena iz osiromašenih gradova i sela.
Njena crna abaya ili odjeća je još jedan znak konzervativnih običaja. Istu odjeću nosi većina žena članova i simpatizera Muslimanskog bratstva. Ona ne stavlja šminku niti lakira nokte što je u skladu s islamskom tradicijom. Kod nekih postoji mala bojazan da bi nošenje hidžaba od strane prve dame Egipta moglo voditi islamizaciji javnog života u Egiptu. Neki pak ne zamjeraju njeno nošenje hidžaba nego izbor istog. Smeta im kada nosi plavu ili zelenu mahramu jer je vide kao vrstu odjeće specifične za Muslimansko bratstvo.
Ummu Ahmed ipak nije toliko potisnuta sa scene kao što je to slučaj sa konzervativnijim sredinama kao što je Saudijska Arabija. Ona je već dala mnogobrojne intervjue medijima i susrela se sa porodicama ubijenih demonstranata tokom ustanka. Pojavljivala se i tokom predsjedničke kampanje njenog supruga.
Od 17. godine u braku
Ummu Ahmed se udala za Muhameda Mursija sa svojih 17 godina. U intervju za državni magazine Nos Al-Dunja, namjenjen ženskoj populaciji, kazala je kako su njena burma i vjenčani dar bili jednostavni. Govoreći za odabir svog supruga, kaže:“Materijalno stanje nije bilo predmet mojih kalkulacija… Ono što me privuklo Muhamedu bilo je to što je on odgovoran čovjek koji će me štiti. Dovoljno je to što su moji roditelji bili zadovoljni sa njim kada su napustili ovaj svijet.”
Za manje od dvije godine nakon njihovog vjenčanja, pridružila se Muhamedu u Los Angelesu, gdje je studirao doktorski studij iz oblasti inžinjerstva na Univerzitetu Južna Kalifornija. Dvoje od njihove petero djece je rođeno u SAD što ih je učinilo američkim državljanima. To je bio razlog da se ne vrate u Egipat. Dok je radila kao prevodilac u Kaliforniji mladi par se uključio u humanitarne akcije. Tada su se pridružili Muslimanskom bratstvu. Nekoliko godina kasnije (2008.) Muhamed Mursi je osuđen na osam mjeseci zatvora zbog aktivnosti povezanih sa zabranjenim Muslimanskim bratstvom. Govoreći o tome Ummu Ahmed kaže:“Osjećala sam unutrašnji mir.” iako je on bio stub našeg doma.
Mnogo puta policija je upadala u njihovu kuću a njene sinove ispitivala i zatvarala. Tokom jednog upada policije i hapšenja njenog sina preporuučila mu je da iskoristi vrijeme u zatvoru čitajući i učeći Kur’an napamet. Kazala mu je da to hapšenje uvijek vidi kao politički određeno i da bude ponosan na to.
“Ovo je naš život i žrtva koju podnosimo i nastavit ćemo da doprinosimo dobru naše zemlje dok ne osjetimo istinsko dostojanstvo ove plemenite zemlje.” – kazala je Ummu Ahmed. U istom intervju egipatskom magazine ona opisuje običan porodični život: gledanje filmova zajedno i odlazak na egipatske plaže.
Fatima Ebu Zeid, mlada aktivstkinja Muslimanskog bratstva, kaže da je upoznala Ummu Ahmed i uvidjela njenu skromnost i druželjubivost. “Ona nije arogantna i kada ljudi govore lijepo o njenom mužu ona na to samo kaže “Hvala Allahu” Fatima nastavlja:”Ne bih je mogla porediti sa Suzanom, ali glavna razlika koju vidim je u njenom odnosu prema ljudima. Među ljudima stoji normalno i kada govori, govori normalno.”
Bivši član Muslimanskog bratstva Azza Al-Gharf, koji poznaje Ummu Ahmed posljednjih pet godina, kaže da je tokom predsjedničke kampanje svoga supruga sjedila s narodom odbijajući da sjedne na posebno mjesto za nju. On smatra da razliku između Ummu Ahmed i Suzane čini to što je Ummu Ahmed jedna od nas i što je osjetila na sebi sve problem Egipta. “Ona je istinska egipćanka. Ostala odana svome suprugu. Muslimansko bratstvo ne želi praviti od nje prvu damu Egipta. Želimo samo da bude uz svoga supruga, ali ko zna njene kapacitete.”
Autor: Aya Batrawy, Associated Press
Izvor: arabnews.com
Preveo i prilagodio: Pašalić Ernas, prof.
Preuzeto sa: akos.ba