Turska da ne zamrzava odnose sa EU
BERLIN – Turska ne treba da zamrzava odnose sa EU kada Kipar preuzme mjesto predsjedavajućeg blokom 1. jula, izjavio je njemački šef diplomatije Gvido Vestervele. Obraćajući se učesnicima univerzitetske konferencije u Istanbulu Vestervele je rekao da tom pitanju treba prići razumom, umjesto emocijama, piše danas kiparski list “Famagusta gazet”.
Govoreći o pristupu Turske EU on je napomenuo da je primjena Protokola iz Ankare dio hrabrih reformi koje Turska treba da provede.
“Evropa treba da bude fer prema Turskoj, ali nije moguće da Evropa kaže unaprijed da li će Turska dobiti članstvo ili ne i kada”, rekao je Vestervele.
Turska, kaže on, opravdano očekuje da njen napredak u smislu pridruženja bloku ne treba da zavisi od unutrašnjih odnosa u drugim zemljama i u tom smislu treba posmatrati rezultate izbora u različitim zemljama u Evrope, javlja Srna.
On je dodao da će napredak u pregovorima zavisiti od toga šta učini Turska.
“Stagnacija se mora prevladati, a napredak će biti ostvaren ako Turska nastavi sa primjenom hrabrih reformi, uključujući primjenu Protokola iz Ankare”, rekao je on.
Turska odbija da otvori svoje luke i aerodrome kiparskim brodovima i avionima, što je suprotno njenim obavezama i onome što definisano u Dodatnom protokolu, dodatku Protokola iz Ankare, koji važi za sve nove članice, uključujući Republiku Kipar.
(Vijesti.ba)