Bagis je na Međunarodnom balkanskom simpoziju, koji se pod pokroviteljstvom Univerziteta Kirklareli i balkanskih udruženja, odvija u hotelu Grand Cevahir u Istanbulu, izjavio kako je jako bitno da se Simpozij koji je upriličen povodom 100. obljetnice balkanskih ratova odvija u Istanbulu jer, kako je rekao, “u Istanbulu se najbolje osjeti miris Balkana”.
Bagis je poručio da su Sarajevo, Priština i Sofija “vene zbog kojih istanbulsko srce nastavlja da kuca” i dodao: “Istanbul je bio centar od postanka civilizacija. Bio je centar najmanje tri carstva. Zadnjih dana postao je kulturni centar Evrope, ove godine postao je i glavni grad sporta, ali je prije svega bio mjesto na koje se oslanjao Balkan”, naglasio je Bagis.
Naglasivši kako mir u turskoj kulturi i vrijednostima zauzima jako bitno mjesto, Bagis je poručio: “Ljudi, zajedno koračajte ka miru”.
On je istakao kako je konačno došlo vrijeme da “Balkan postane područje meda, a ne krvi, kao što je to do sad bio slučaj”.
“Kada sam došao na ovu poziciju, premijer mi je naredio da uvijek pridajem važnost članstvu balkanskih zemalja u EU, onako kako pridajem važnost članstvu Turske u EU, jer kako je rekao budućnost Balkana je u EU. Danas je nama članstvo Srbije, Albanije, Makedonije i Bosne i Hercegovine u EU i NATO-u važno poput našeg članstva u EU” rekao je Bagis.
“Na 100. obljetnicu ratova na Balkanu pričat ćemo o miru, ne praveći razliku među balkanskim zemljama u vezi sa njihovom procesom pridruživanja u EU. Moramo na tom području osigurati trajan mir i stoga je jako bitno da to tražimo iz Istanbula, centra civilizacija. Svakom prilikom naglašavamo da su Turska i njen premijer Erdogan garant mira na Balkanu” poručio je Bagis.
Bagis je ovom prilikom naglasio ulogu Turske na Balkanu i dodao da se lideri regiona utrkuju u pozivima premijeru Turske, Recepu Taipu Erdoganu, da ih podrži i dođe u posjetu.
“Nekad ni sami ne bi uspjeli da okupe tolike mase naroda kao kada je tu premijer Erdogan, ali mi se tome radujemo. Pomoći miru na Balkanu je naša dužnost. Nemamo nikakvih teritorijalnih interesa na Balkanu. Ne pretendujemo ni na čiju zemlju, ali želimo da postoji mir na tom prostoru koji će omogućiti svakom da u svojoj religiji, kulturi i civilizaciji živi bez ikakvih prepreka. Kao što vjerujemo u suživot na području Turske, tako vjerujemo u suživot na području balkanskih zemalja koje su na putu ka Evropskoj uniji” zaključio je Bagis na otvaranju Medjunarodnog balkanskog simpozija.
Rektor Univerziteta Kirikkale, Mustafa Aytac, u svom govoru rekao je da je vrijeme da od balkanskih ratova idemo ka balkanskom miru i dodao da je Turska zemlja koja će biti lider u izgradnji tog mira.
Aytac je naglasio da je Balkan prvo područje na zapadu koje je pripojilo Osmansko carstvo, a isto tako i zadnje mjesto koje je izgubljeno.
“Turska je danas jedna od najvažnijih zemalja za balkanska društva. Trakya, Canakkale, 18 Mart, Namik Kemal i drugi naši univerziteti na studije primaju učenike upravo iz ovih zemalja. I to je također jedan jako važan segment. Za uspostavljanje mira na Balkanu, od politike do umjetnosti, od ekonomije do sporta, potreban je jedan niz aktivnosti, a također je jako bitna i naučna suradnja. Ako ovaj simpozij i u najmanjoj mjeri doprinese balkanskom miru, mi ćemo biti jako sretni” rekao je Aytac.
Ministar u vladi Makedonije, Hadi Nezir, istakao je da je Balkan jako osjetljiva regija.
“Dok ste obilazili Balkan, vidjeli ste da je tu mnoštvo historijskih spomenika koji su ostali nakon Osmanskog carstva. Svi ti spomenici su nama ostavljeni u povjerenju i na čuvanje. Mi to nikada nismo iznevjerili. Mi smo uvjek bili tu i uvijek ćemo biti i uz Tursku” rekao je Nezir.
Simpoziju su, uz predstavnike vlasti, prisustvovali i mnogobrojni naučnici iz Bosne i Hercegovine, Albanije, Bugarske, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Srbije, Rumunije, Grčke, Izraela i Japana.
(trtbosanskicom)