Ambasador Republike Turske u BiH Ahmet Jildiz (Yildiz) rekao je jučer u intervjuu za “Dnevni avaz” da je stav Turske o održavanju lokalnih izbora u Srebrenici, 7. oktobra ove godine, kristalno jasan – izbori se moraju provesti po biračkom spisku prema popisu stanovništva ovog grada iz 1991.
Svako drugo rješenje ovog problema moglo bi imati dalekosežne političke posljedice. Jildiz je otvoreno govorio o razlozima zbog kojih se mora napraviti ovaj ustupak u Izbornom zakonu BiH, kao što je to urađeno 2008., kao i o eventualnim posljedicama po Bošnjake u ovom gradu ako se ustupci ne naprave.
Sjednica PIC-a
Visoki predstavnik Valentin Incko (Inzko) najavio je sastanak Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) krajem sedmice, na kojem će se raspravljati o ovom problemu. Hoćete li se, kao član Vijeća, zalagati za rješenje koje ste naveli?
– Ne samo da ćemo se zalagati nego ćemo i insistirati na tome. Ovo nije unutrašnje pitanje države BiH, nego stvar Vijeća za implementaciju mira. Ako već ne bude izmjena Izbornog zakona, potrebno je da se ustupak uradi barem još na ovim izborima. Želim naglasiti da ovo nije i nikome ne bi trebalo biti političko pitanje. Ovo je humano i humanitarno pitanje, koje zahtijeva, prije svega, ljudski pristup rješavanju.
Kako to mislite?
– Ovo nema veze s politikom. Ne može se tražiti da se izbori provedu po sadašnjem biračkom spisku iz prostog razloga što Srebreničani nisu svojevoljno napustili svoj grad. Genocid je promjenio demografsku strukturu stanovništva. Oni koji su imali sreće da prežive genocid, protjerani su iz svojih domova. Iako se sada teoretski mogu vratiti, okolnosti su takve da ne postoje ekonomski ni politički uvjeti za njihov povratak. Svima onima koji su morali napustiti Srebrenicu zbog rata i zbog genocida, a koji se do danas nisu mogli vratiti u svoj grad, mora biti dato pravo da na lokalnim izborima glasaju u ovoj općini.
Održiv povratak
Rekli ste da, ako već ne može doći do izmjene Izbornog zakona BiH, barem još na ovim izborima mora biti ustupaka. Mislite li da će za četiri godine biti bolja situacija u ovom gradu?
– Teško je to predvidjeti. Ono što znam jeste da moramo zaštititi žrtve genocida. Na to nas upozoravaju brojni međunarodni akti i dokumenti, uključujući i presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu. Srebrenica je obaveza međunarodne zajednice i ona ima odgovornost da zaštiti žrtve genocida, a posebno povratnike u ovaj grad. Bh. vlasti moraju sarađivati s međunarodnom zajednicom kako bi se omogućili ekonomski i politički uvjeti za održivi povratak u Srebrenicu. Tada neće biti toliko potrebe za izmjenama Izbornog zakona.
Ako ne bude ustupaka, to će dodatno usporiti povratak
Prema Vašem mišljenju, kakve će biti posljedice po Bošnjake Srebrenice ako ostane na snazi odluka da će se glasati po sadašnjem spisku birača?
– Ne želim ni razmišljati o tome. Vjerujem da će im to teško pasti i da će dodatno usporiti proces povratka, a žrtve genocida moraju u ovom gradu imati miran suživot sa svojim komšijama.
(dnevniavazba)