Masovne demonstracije širom svijeta za 1.maj
Građani širom svijeta u utorak obilježavaju 1. maj, Međunarodni praznik rada, ali u situaciji kada svuda, a posebno u Evropi, vlade donose nepopularne mjere štednje zbog ekonomske krize, prvomajske povorke odražavaju rastuće socijalno nezadovoljstvo.
Sindikati u Grčkoj, Španiji, Portugalu i Francuskoj namjeravaju tradicionalne prvomajske povorke iskoristiti za iskazivanje bijesa prema vladama zbog oštrih budžetskih rezova širom eurozone, namijenjenim smanjenju javnih troškova, ali izloženih kritikama zbog toga što zemlje guraju dublje u recesiju.
Dva najveća grčka sindikata zaposlenih u privatnom i javnom sektoru GSEE i ADEDY planiraju u Ateni okupiti desetke hiljada ljudi, samo nekoliko dana uoči parlamentarnih izbora u zemlji.
“Naša će poruka u nedjelju biti puno jasnija”, rekla je jedna od sudionica atenske povorke, najavljujući da na izborima neće glasati ni za jednu od dvije najveće stranke u zemlji, konzervativce i socijaliste, koji se redovno izmjenjuju na vlasti.
Grčka policija, javljaju agencije, spremna je za moguće nasilje.
Prvomajska ‘okupacija’
Francuski sindikati nadaju se da će danas u Parizu okupiti najveće mnoštvo povodom Praznika rada u historiji.
Nicolas Sarkozy i Francois Hollande, dvojica kandidata u drugom krugu francuskih predsjedničkih izbora, različito će obilježiti 1. maj. Favorit Hollande ne planira nikakva javna pojavljivanja, a Sarkozy ima zakazan skup i borit će se sa sindikatima za medijsku pažnju.
U Portugalu dva najveća sindikata planiraju skupove s desecima hiljada radnika u Lisabonu i drugim gradovima. Najveći sindikat CGTP odbio je dati saglasnost za reformu tržišta rada koju vlada smatra potrebnom za izlazak iz krize.
U Španiji, u kojoj baš kao i u susjednom Portugalu vlada rekordna nezaposlenost, sindikati su također pozvali na masovna javna okupljanja i proteste.
Nekoliko desetaka hiljada demonstranta iz svih političkih grupacija okupilo se u utorak kako bi zajedno proslavili Međunarodni praznik rada na najpoznatijem istanbulskom trgu Taksimu, gdje su u neredima prije 35 godina ubijene 34 osobe, zbog čega je trg bio zatvoren za prvomajska okupljanja sve do 2010. godine.
Skup će osiguravati 20 hiljada policajaca.
U Sjedinjenim Državama, pokret ‘Okupirajte’ pozvao je na globalne proteste protiv ekonomske nejednakosti.
Američki demonstranti već su se okupili u finansijskoj četvrti New Yorka, gdje će glavni skup biti održan popodne, u vrijeme najveće saobraćajne gužve, dok su u San Franciscu pozvali demonstrante da se okupe na mostu Golden Gate.
Nasilje i hapšenja
Dva najveća prvomajska skupa u Aziji održana su u Džakarti i Kuala Lumpuru gdje su se okupili deseci hiljada radnika, zahtijevajući veće plate i veću sigurnost radnih mjesta.
Pod jakim osiguranjem policije i uz prisutnost vojske, skupovi su protekli mirno.
Međutim, u Istočnom Timoru, policija je ispalila hice na demonstrante u Diliju i uhapsila 84 učesnika protesta, koji su također tražili više plate.
Prema tvrdnjama policije, to je bilo neophodno pošto su učesnici počeli da bacaju kamenje i da se kreću prema obližnjem hotelu iz kojeg je nedavno otpušteno osoblje.
Hiljade demonstranta na Filipinima, u Maleziji i na Tajvanu tražili su povećanje plata koje, kako ukazuju, nisu održale korak sa cijenama, zahtijevaju niže školarine i iznose niz drugih zahtjeva.
U Manili je oko 8.000 članova radničkog sindikata marširalo u crvenim košuljama i noseći crvene zastave do mosta Mendiola, u blizini predsjedničke palate, gdje ih je čekalo jako policijsko osiguranje.
Izvor: Agencije
(balkansaljazeeranet)