Tužitelj Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju Tužiteljstva BiH, podigao je optužnicu protiv:
1.Jašarević Mevlida, rođenog 20.12.1988. godine u Novom Pazaru, Srbija, državljanin R Srbije, nalazi se u pritvoru,
2. Fojnica Emraha, rođenog 16.06.1991. godine u Zenici, nastanjen u Gornjoj Maoči, državljanin BiH, nalazi se u pritvoru,
3. Ahmetspahić Muniba, rođenog 20.06.1990. godine u Zenici, državljanin BiH, nalazi se u pritvoru.
Optuženi se terete da su postali pripadnici organizirane teorističke grupe, koja je organizirana u okviru tzv. Vehabijske zajednice u Gornjoj Maoči, s ciljem da svojim djelovanjem prema institucijama i organima vlasti u BiH, te institucijama i organima vlasti drugih država koje imaju diplomatska predstavništva u BiH, izraze nezadovoljstvo položajem njihove zajednice i sličnih zajednica u zemlji, Europi i svijetu, te nasilnim putem i terorističkim aktivnostima utječu na promjenu položaja navedenih zajednica.
Izvršenje navedenih aktivnosti je planirano iznuđivanjem ustupaka od organa vlasti, zahtjevanjem da NATO snage napuste Afganistan, prijetnjama građanima SAD i Njemačke te zastrašivanjem stanovništva i destabiliziranjem osnovnih političkih i ustavnih struktura vlasti, kao i pripremanjem i vršenjem radnji koje imaju obilježja krivičnih djela propisanih Kaznenim zakonom Bosne i Hercegovine.
Optuženi se terete da su kao pripadnici organizovane terorističke grupe tijekom 2011. godine odlučili da zajedničkim djelovanjem, radi postizanja opisanih ciljeva, napadom na zgradu veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, izvrše teroristički čin u smislu članka 201. KZBiH.
Optuženi su sa njima poznatim osobama, izvršili pripremne radnje za ovaj teroristički čin, izvršili nabavku oružja i vojne opreme, uključujući i snajpersko naoružanje, te su isplanirali izvršenje terorističkog akta, međusobno raspodijelivši aktivnosti vezane za izvršenje terorističkog napada.
U optužnici se navodi, da je optuženi Jašarević Mevlid, dana 28.10.2011. godine, nakon što je snimio dvd poruku u kojoj objašnjava svoje razloge za ovakav teroristički čin, te se oprostio sa svojom obitelji, izvršio teroristički napad na zgradu velesposlanstva SAD u Bosni i Hercegovini, pri čemu je pucajući iz automatske puške u razdoblju od 50 minuta, ispalio sigurno 105 metaka iz automatskog naoružanja na zgradu veleposlanstva, te tom prilikom pucao i na prostorije gdje se nalaze policijski djelatnici Agencije za koordinaciju policijskih tijela u BiH, koji osiguravaju navedeni objektat.
U tijeku ovog napada, optuženi Jašarević je glasno izgovarao prijetnje službenicima veleposlantva i građanima koji su se zatekli u blizini mjesta događaja. U djelovanju vatrenim oružjem teško je povrijeđen policijski djelatnik koji je osiguravao zgradu veleposlanstva, načinjena je velika materijalna šteta na zgradi veleposlanstva, a navedeni događaj izazvao je ozbiljno narušavanje sigurnosne situacije i osjećaj ugroženosti građana i predstavnika diplomatskog kora u BiH, što je imalo nesagledive posljedice na međunarodni ugled i položaj Bosne i Hercegovine, čime je svim građanima Bosne i Hercegovine nanesena šteta.
Optuženi Fojnica Emrah i Ahmetspahić Munib, terete se da su nakon izvršene pripreme u kojoj su sudjelovali kao i terorističkog napada, na području Gornje Maoče, zajedno sa drugim njima poznatim osobama, vršili uklanjanje tragova, uklanjanje DVD oporuke, uništavanje i sklanjanje oružja i vojne opreme koja je nabavljena radi terorističkog čina, koja je nakon toga, tijekom dalje istrage pronađena.
Optuženi Jašarević Mevlid tereti se da je kao član terorističke grupe počinio teroristički čin s ciljem ozbiljnog zastraživanja stanovništva ili prisiljavanja vlade druge zemlje da što izvrši ili ne izvrši, napadom na život osobe koji može prouzrokovati njezinu smrt, nanio veliku štetu Veleposlanstvu SAD u Sarajevu, čime je počinio kazneno djelo Organiziranje terorističke grupe iz članka 202 d., stavak 2 KZ BiH, u svezi sa kaznenim djelom Terorizam iz članka 201. stavak 1. u svezi sa stavkom 5 točke a. i d. KZ BiH.
Optuženi Fojnica Emrah i Ahmetspahić Munib terete se da su kao članovi terorističke grupe nabavili sredstva te poduzeli druge radnje kojima su stvorili uvjete za izvršenje kaznenog djela terorizma, te počinili počinili kazneno djelo Organiziranje terorističke grupe iz članka 202 d.stavak 2. KZ BiH, u svezi sa kaznenim djelom Terorizam iz članka 201. stavak 4 . KZ BiH.
Prilikom istrage u ovom predmetu, ostvarena je suradnja između svih policijskih i sigurnosnih agencija koje djeluju u BiH, kao i suradnja sa policijskim agencijama susjednih zemalja te policijskim djelatnicima Federalnog istražnog biroa (FBI) iz SAD.
Tužiteljstvo BiH će odgovornost optuženih dokazivati iskazima ukupno 39 svjedoka i stručnih vještaka, a uz optužnicu je priloženo više od 100 materijalnih dokaza.
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.
Dupovac: Odbrana ima koncept
Tužilaštvo BiH će tražiti oko 20 godina zatvora za Mevlida Jašarevića zbog terorističkog napada na Ambasadu SAD u Sarajevu u oktobru prošle godine, saznaje nezvanično Jašarevićev advokat Senad Dupovac.
On je Srni rekao da zvanično nije upoznat sa detaljima optužnice, koja je morala biti dostavljena do petka, 20. aprila, s obzirom da je taj dan Jašareviću isticao šestomjesečni pritvor.
Dupovac je ocijenio da bi kazna od 20 godina zatvora bila drastična, upoređujući to sa slučajem Norvežanina Andersa Bjervika kome za ubistvo 77 ljudi prijeti kazna od isto toliko godina.
“Kada je moj branjenik stigao pred američku Ambasadu, tjerao je prolaznike kako ih ne bi povrijedio i u nehatu je ranio policajca, koji je preživio. Motiv Jašarevića je bio da on bude ubijen, a ne da ubija i za to Tužilaštvo BiH traži 20 godina zatvora”, rekao je Dupovac.
On je naglasio da odbrana ima određeni koncept i preliminarnu listu svjedoka koji će taj događaj prikazati u potpuno drugačijem svjetlu.
U oporuci koju su ranije objavili mediji navodi se da je motiv teroriste Mevlida Jašaravića bio poražavanje zapadnih koalicionih snaga zbog njihovog odnosa prema islamskim zemljama. Prema istom izvoru, Jašaravić je s tim u vezi izabrao Ameriku kao najjaču silu, a muslimanima koji žive u BiH, izuzev onih u vehabijskom uporištu u Gornjoj Maoči, želio je da pokaže da islam koji propagiraju nije ispravan.
Vehabija Mevlid Jašarević pucao je 28. oktobra 2011. godine iz kalašnjikova na Ambasadu SAD u Sarajevu i tom prilikom teško ranio pripadnika policije – radnika na obezbjeđenju Ambasade. Jašarević je nakon toga onesposobljen snajperskim hicem i uhapšen, a trenutno je u pritvoru.
(SRNA)