Iako još uvijek nije poznato što će to izaslanstvo MMF-a početkom maja tačno zatražiti od bh. vlasti, zebnja uoči njihovog dolaska osjeti se na svim nivoima, posebno jer se radi o izbornoj godini u kojoj će stranke na vlasti radi spasa entitetskih budđeta morati provesti bolne rezove koji im neće donijeti popularnost.
Već sada se zna kako će MMF zatražiti dodatna umanjenja u oblasti primanja budžetskih korisnika, ali i smanjenje prekobrojne administracije, piše Dnevni list.
O zahtjevima koji će se odnositi na otpuštanja svjedoči i priča koju je na vrijeme načela politička šestorka, a koja se tiče smanjenja administracije i ušteda na plaćama i svim naknadama. Isto je potvrdio i državni ministar finansija Nikola Špirić nakon usvajanja nacrta budžeta za 2012. kazavši kako smanjenje plaća za 4,5 posto možda nije zadnje umanjenje te kako svi zaposleni u državnom aparatu trebaju moliti Boga da sačuvaju svoj posao.
I s federalne razine su potvrdili kako će MMF zatražiti nove rezove, odnosno kako se već zna da će primanja morati biti zaleđena na sadašnjem nivou, ili čak umanjena, te kako se očekuje i zahtjev o smanjenju administracije.
Druga bitna stvar o kojoj će najviše polemika biti prvenstveno u Federaciji jest zahtjev za brzu privatizaciju. MMF će zatražiti ubrzavanje privatizacije, odnosno prodaju preostalog državnog kapitala, što su i ranije tražile sve međunarodne finansijske institucije prilikom pregovora o kreditiranju. Ovo pitanje bit će i najteže provesti uzme li se u obzir kako se aktualna vlast u Federaciji zarekla kako neće prodavati “porodično srebro”, naročito ne elektroprivrede i telekome koji donose novac u budžet. Ipak, upravo elektroprivrede i telekomi jesu kategorija za koju međunarodne financijske institucije smatraju kako treba biti privatizirana i za koju su još prilikom sklapanja prošlog aranžmana bili zainteresirani. S druge strane u RS-u, ostalo je malo toga za prodati.
Pored navedenog, MMF će, tražiti reformu penzijskog sistema u oba entiteta, zaokruživanje izdvajanja za socijalne kategorije, odnosno ograničavanje praga za ostvarivanje socijalnih prava. Takođe, morat će se smanjiti ukupna suma novca koji se izdvaja za boračku populaciju, odnosno umanjiti davanja za sve kategorije iz ove oblasti.
Ovo ujedno znači i intenziviranje revizije boračke populacije u oba entiteta.
Da će pod mnogo težim uvjetima BiH dobiti prijeko potreban novac za spas entitetskih budžeta, rekao je i državni premijer Vjekoslav Bevanda koji je mišljenja kako će uvjeti ovoga puta biti daleko nepovoljniji jer je BiH prilikom prošlog aranžmana pokazala nevjerodostojnost zbog neispunjavanja dogovorenih obaveza.
(indikatorba)