Šef narko-kartela Kemal Kalkadenac zvani Kemo, koji je u Italiji koristio lažni identitet na ime Јuro Garić, uhapšen je u akciji italijanske policije kodnog naziva “Bijeli slon” u kojoj je razbijena jedna od najvećih organizovanih kriminalnih grupa koja je krijumčarila veliku količinu droge, saznaje ekskluzivno “Glas Srpske”.
U akciji “Bijeli slon” uhapšeni su i bračni par Edin i Najla Rešić iz BiH, koji su bili zaduženi da novac stečen prodajom kokaina u Italiji nose šefu klana Kalkadencu u Sarajevo.
U akciji koja je u srijedu i četvrtak izvedena u više italijanskih gradova uhapšene su ukupno 54 osobe. Sud u Breši, gdje je bio glavni centar narko-kartela, izdao je naloge za hapšenje 36 Italijana, 15 državljana balkanskih zemalja, dva Afrikanca i jednog Kolumbijca.
Na djelu je uhapšeno 11 članova narko-kartela, a zaplijenjena im je imovina vrijedna dva miliona evra.
Policija je prilikom hapšenja pronašla 600.000 evra u kešu i više od 50 kilograma kokaina i hašiša. Istražioci i dalje rade na raskrinkavanju cijele međunarodne mreže za prodaju droge čiji centar je u Sarajevu, a devet članova ovog narko-klana je u bjekstvu.
Šef narko-kartela koji je krijumčario kokain iz Španije u Italiju, a heroin sa Kosova u BiH i dalje prema zapadnoj Evropi Kemal Kalkadenac rođen je u Novom Pazaru 3. maja 1972. godine.
Posljednjih godina sa porodicom živi u Sarajevu na adresi Milana Preloga 12A u zgradi “Bosmala” gdje je glavna baza narko-kartela. U toj zgradi Kalkadenac posjeduje luksuzni stan od 225 metara kvadratnih, plaćen više od pola miliona maraka, te dva poslovna prostora koja je platio 600.000 KM. Sva ta imovina vodi se na njegovoj punici Halidi Avdić.
Edin Rešić je rođen 10. februara 1961. godine u Zagrebu, a Najla u Prijedoru.
U istrazi Specijalnog odjeljenja krim-policije iz Breše Edin Rešić je rangiran u samom vrhu kriminalnog klana. Utvrđeno je da ima prijavljen boravak u BiH, te da posjeduje državljanstvo BiH i Hrvatske. Istražni organi BiH utvrdili su da Rešić posjeduje CIPS dokumenta BiH, sa prijavljenim mjestom boravka u Kozluku kod Zvornika.
– Bračni par Rešić, Edin i Najla, bio je zadužen za prenos novca, a da ne bi pobuđivali nikakvu sumnju, za obavljanje tih nezakonitih radnji koristili su kao paravan sopstvenu firmu “Alimentari Resic di Resic Edin e C. snc”. Firma nije radila gotovo ništa, međutim, u stvarnosti je služila za pohranjivanje novca zarađenog trgovinom drogom. Sjedište firme bilo je u Breši – navodi policija Italije u “predmetu Bijeli slon” u koji je “Glas Srpske” imao uvid.
U SIPA su potvrdili da su sarađivali sa italijanskom policijom u akciji “Bijeli slon”.
– Radili smo na otkrivanju krivičnih djela i lociranju osumnjičenih osoba u BiH. Nije bilo uhapšenih u BiH, ali je u Italiji uhapšeno nekoliko naših državljana. Kada dođe do razmjene podataka između policijskih agencija imaćemo više informacija – kazali su u SIPA.
(Vijesti.ba)