On je tokom posjete Indoneziji, najvećoj muslimanskoj zemlji na svijetu, apelovao na mlade muslimane da se “okanu uzaludnog izbora diktature i ekstremizma” i prisile svoje zemlje da raspišu izbore, piše danas “Daily Telegraph”.

Kameron  je istakao da bi najveći poraz za Al kaidu bio kada bi se više pobunjenika pridružilo mladim muslimanima koji su inicirali “arapsko proljeće”.

On je upozorio na opasnost ekstremizma po demokratiju, ističući da ekstremizam nije samo odlika muslimana.

On je izrazio zabrinutost za milione hrišćana, posebno u Egiptu, gdje koptska manjina kaže da se suočava sa rastućim progonom.

Kritikujući egipatsku moćnu partiju Muslimanska bnraća, Cameron  je  rekao da oni ne treba da negiraju prava religijskih manjina koje ne dijele njihova specifična religijska uvjerenja.

Egipatska koptska zajednica, koja čini 10 odsto od 80 miliona stanovnika zemlje, meta je stalnih frakcijskih napada nakon zbacvianja predsjednika Hosnija Mubaraka prošlog februara. Prošlog maja ubijeno je 13 Kopta, a u martu je ubijeno 10 u napadu islamista.

Obraćajući se studentima na Univerzitetu “Al azhar”, Kameron  je rekao da  je Indonezija primjer kako islam i demokratija mogu da idu ruku pod ruku.

On je rekao da je Indonezija za samo  10 godina uspjela da se transformiše iz diktature u demokratiju, za  što su  drugim zemljama, uključujući Britaniju, trebale decenije i vijekovi.

Cameron  je rekao da Britanija i Indonezija imaju dosta sličnosti i pomenuo terorističke napade na Baliju 2002.

“To je bio napad  na svijet i pokazao nam kako je bezbjednost naših zemalja povezana”, rekao je on.

On je dodao da to je bio napad kao onaj 11. septembra na SAD i 7. jula u Londonu.

“Nas je napala  grupa ljudi koja je željela da suprotstavi islam Zapadu  i iskoristila deformisanu verziju njihove religije da opravdaju kampanju mržnje i nasilja”, rekao je on.

Indonezija je postala demokratija 1998. godine, nakon višegodišnje diktature.

Uspješno  se odbranila od ekstremizma – od bombšakog napada na Baliju 2002. godine, kada je ubijeno više od 200 ljudi.

Hvaleći napore Indonezije da se modernizuje, on je rekao da još postoje četiri velika protivnika koji prijete  zajedničkim interesima – autoritarne vođe, korumpirane elite, ekstremisti i tribalisti.

On je  istakao da demokratija ima mogućnost da porazi te “opasne protivnike”, kao što je ubistveni režim sirijskog predsjednika Bašara al Asada, “iako će oni učiniti sve da poraze nas”.

Cameron je  apelovao na ljude da ne miješaju islam sa ekstremizmom.

Očekuje se  da će britanski premijer posjetiti i Mjanmar, Maleziju, Sinagpur i  tokom svoje azijske turneje.

Premijer Engleske, koji je u Aziju došao u pratnji biznismena, istakao je rastući ekonomski i politički značaj jugoistočne Azije.

On je rekao da je cilj njegove posjete jačanje britanskih investicija.

(dnevniavazba)

By teha5

Leave a Reply