Južnoafrička Republika i Australija su u velikom natjecanju kako bi izborile da se na tlu jedne od dviju zemalja nađe najveći teleskop na svijetu.
Nadanja su da će ovaj teleskop otkriti tajne svemira, kao što je “Veliki prasak”, a biti će korišten i za potragu za izvanzemaljskim oblicima života.
Najveći i najbolji radioteleskop na svijetu projekat je koji je izazvao veliku utrku između Južnoafričke Republike i Australije. Konzorcij u kome su zastupljene brojne zemlje koje podržavaju projekat, nije još uvijek donio konačnu odluku gdje će teleskop biti smješten.
Naučni krugovi predlažu Južnoafričku Rapubliku, zbog njenog geografskog položaja. Australija, s druge strane, kao adut navodi pitanje sigunosti.
Teleskop će biti sačinjen od tri hiljade satelitskih tanjira i biće 50 puta osjetljiviji i deset hiljada puta brži nego bilo koji trenutno postojeći.
Radio signale koji budu prikupljeni iz dubina svemira procesiraće superkompjuteri, čija moć je jednaka moći jedne milijarde kućnih računara.
Razvijaju se i nove analitičke tehnologije kako bi se obradila količina podataka koja će biti dvostruko veća od globalnog prometa podataka na internetu.
Izgradnja ovog teleskopa će početi 2016. godine, predviđeni troškovi će iznositi oko 2,6 milijardi dolara, a sa radom će početi do 2024. godine.
Doprinijet će boljem razumijevanju tajni svemira, otrkivanju rađanja i razvoja crnih rupa i potrazi za izvanzemaljskim oblicima života.
(trtbosanskicom)