KOLEBANJA unutar šestorke
Unija studenata Republike Srpske zaprijetila je uličnim protestima zbog ekonomsko-socijalnog stanja, korupcije i nepotizma u tom entitetu i na banjalučkom univerzitetu. Jedna od poruka entitetskim vlastodršcima je da prestanu s borbom s međunarodnom zajednicom i imaginiranim protivnicima i duhovima iz Sarajeva i da se okrenu prema Republici Srpskoj i rješavanju stvarnih problema. Taj stav je istovjetan izjavi čelnika Srpske demokratske stranke Mladena Bosića da je dosta prepucavanja sa Sarajevom i međunarodnim autoritetima i da Republiku Srpsku treba osnažiti iznutra. Bosić je poručio da se SDS okreće entitetu i obezbjeđivanju budućnosti mladima. Studentima se, očito, svidio taj pristup.
Bosić traži i ozbiljne promjene u uređenju Republike Srpske – osnovane na snaženju lokalnih zajednica, institucionalnoj i fiskalnoj decentralizaciji. Zahvaljujući centralističkom uređenju, predsjednik Republike Srpske i vođa SNSD-a Milorad Dodik nesmetano gazduje entitetom. Odgovarajući Bosiću – s kojim je u partnerstvu na državnoj razini – Dodik tvrdi da međunarodni autoriteti ne odustaju od promjene ustavnog uređenja i centralizacije Bosne i Hercegovine i da je osnovni problem sada kako pozicionirati Republiku Srpsku unutar evropskih integracija. SDS – kao najjača opoziciona stranka u Republici Srpskoj – dovodi u pitanje osnove vlasti i strateški koncept politike Dodika. Distanciranje SDS-a i mogući samostalni istupi na državnom nivou mogli bi bitno oslabiti Dodikov uticaj.
S druge strane, Dodik utvrđuje svoj autoritet susretima sa čelnicima SDA Sulejmanom Tihićem i HDZ-a Draganom Čovićem. Sreli su se i Tihić i Čović. To jača poziciju Čovića generalno, a i Tihića u vrijeme kada su pokolebani odnosi SDA i SDP-a, kao ključnih stranaka platformske grupacije i glavnih oslonaca evroatlantske politike. Posmatrajući trenutno stanje, SDP je u nekoj vrsti izolacije unutar vladajuće šestorke.
Približavanje lokalnih izbora otvorilo je pitanja promjene izbornih normi, statusa Mostara i Srebrenice, pa i samog termina izbora. Dodik se najprije složio s Tihićem da se lokalni izbori odgode i spoje s opštim, a potom s Čovićem da se već ove jeseni održe i opšti izbori. Dio izborne priče je i presuda u slučaju Sejdić/Finci, čija provedba je odlučujuća za dobijanje kandidatskog statusa u Evropskoj uniji. Normalizacija odnosa SDP-a i SDA je suštinski važna za konsolidaciju i ubrzanje puta Bosne i Hercegovine u NATO i Evropsku uniju i okretenja vlasti gorućim životnim problemima. Građani gube strpljenje.
Zija Dizdarević/federalna.ba
(doznajemocom)