Kako se krčme pare federalnih penzionera

0

Kako se krčme pare federalnih penzionera

Federalni ministar rada i socijalne politike Vjekoslav Čamber pismeno je upozorio direktora Federalnog zavoda PIO/MIO Zijada Krnjića da zaustavi sve poslove oko pravljenja nove sistematizacije i prijema novih uposlenika, te kapitalnog investiranja i kupovine automobila, što je direktor Krnjić ignorirao

Polovinom prošle godine federalni ministar rada i socijalne politike Vjekoslav Čamber na ruke Zijada Krnjića, direktora Federalnog zavoda PIO/MIO Federacije BiH, dostavio je pismo sljedećeg sadržaja: „Imajući u vidu cjelokupnu ekonomsku situaciju, kao i potrebu za štednjom na svim nivoima, zaključeno je da je potrebno da se javna sredstva od doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje moraju krajnje racionalno koristiti i to isključivo na zakonom propisanoj namjeni. Stoga, za sada, zaključeno je da je potrebno da se zastane sa izradom nove sistematizacije i prijemom novih uposlenika, te kapitalnim investiranjem i kupovinom automobila u Zavodu PIO/MIO FBiH“, navedeno je, između ostalog, u pismu ministra Čambera, što je direktor Krnjić ignorirao.

DIREKTORSKA SAMOVOLJA

Zijad Krnjić je na mjesto direktora Federalnog zavoda PIO/MIO došao na prijedlog svog stranačkog šefa Sulejmana Tihića, čije želje i naredbe bespogovorno ispunjava istovremeno zanemarujući i resorno ministarstvo i odluke Vlade FBiH. Dakle, uprkos pismu ministra Čambera, Zijad Krnjić nastavio je već započetu izradu Pravilnika o sistematizaciji gotovo izričito u sopstvenoj režiji. Imenovana Komisija za izradu Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta sa koeficijentom složenosti u Zavodu bila je samo paravan direktoru Krnjiću za ličnu verziju i izradu Pravilnika po samo njemu poznatim standardima. Pri izradi Pravilnika uključio se i sindikat, ali samo formalno jer je svaki komentar i sugestija predstavnika sindikata bio „suvišan“ te iste nisu ušle u Pravilnik. Direktor Krnjić zanemario je i sugestije stručne službe Zavoda, time kršeći i samu primjenu zakonskih propisa, Zakona o radu u FBiH, primjenu kolektivnog ugovora i odredbe Statuta Zavoda.

„Izrada Pravilnika na ovakav način, samo po standardima moćnika direktora Zijada Krnjića i načina prijema njegovih travničkih ahbaba, SDA kadrova i njihovih žena, prijateljica i slično, od kojih Krnjić očito očekuje ličnu korist, želi Pravilnikom da to i ozakoni, pa u Pravilniku postoje i ‘savjetnici za ništa’“, stoji, između ostalog, u pismu koje je predsjednik sindikalne organizacije Federalnog zavoda PIO/MIO Sarajevo Suvad Šahinović uputio premijeru Nerminu Nikšiću, ministru Vjekoslavu Čemberu, predsjedniku FBiH Živku Budimiru i predsjedniku granskog sindikata Salihu Kruščici. U istom pismu Šahinović je najavio da će putem granskog sindikata, organa uprave, sudske vlasti i javnih ustanova FBiH zatražiti pravnu zaštitu, a ako bude neophodno, zaštitu će tražiti i putem suda. „Tražit ćemo poništenje ovakvog bezproceduralno, jednostrano donesenog akta i zahtijevati da se kroz propisanu proceduru donese kvalitetan akt o sistematizaciji radnih mjesta u Zavodu“, navodi Šahinović.  

KO JE RUKE MIO

Pored (i)legalno usvojenog Pravilnika, sačinjenog po Krnjićevoj volji i mjeri, direktor se oglušio i na upozorenje resornog ministra Vjekoslava Čambera kad je riječ o stopiranju kapitalnih investiranja i kupovini automobila u Zavodu. Tako je, prema navodima Šahinovića, direktor Krnjić kupio dva luksuzna Passata. Direktor Krnjić otvorio je i kapitalnu investiciju obnove i rekonstrukcije šalter sale i najveće poslovnice Zavoda u Sarajevu.

Inače, sam Krnjić, prije nego što je postavljen za direktora Zavoda, imao je dugovanja za svoju privatnu firmu u Novom Travniku, te je na vrlo upitan način izmirio obaveze prema Zavodu u kojem je postao direktor, a njegovu „osvetoljubivost“ na sopstvenoj koži najbolje su osjetili uposlenici kantonalne službe u Travniku i poslovnici Novi Travnik. Direktor Krnjić do sredstava je možda došao (ne)pravednom raspodjelom sredstava koja je na račun Zavoda uplatila Vlada FBiH na temelju iračkog duga. Početkom marta prošle godine odluku o dodjeli 16,5 miliona KM Zavodu za pokriće neisplaćenih obaveza gospodarskih društava potpisao je tadašnji premijer Vlade FBiH u tehničkom mandatu Mustafa Mujezinović. Prema toj odluci BNT „Food Comerce“ d.o.o. iz Novog Travnika čiji vlasnik je (bio) direktor Zijad Krnjić dobio je 26.775 KM!

Prema istoj odluci, sredstva za izmirenje obaveza prema Zavodu PIO/MIO dobile su i firme koje nisu imale nikakve veze sa Irakom. Primjerice „Borac“ Travnik dobio je 2,7 miliona KM, „KTK Visoko“ 740 hiljada KM, JPRU „Tušnica“ Livno 210 hiljada KM, „Rudnici boksita“ Posušje 200 hiljada KM, „Rudnici boksita“ Široki Brijeg 150 hiljada KM i „Z.Z. Agropobjeda“ Vidovice-Orašje 359 hiljada KM.

I po babi, i po stričevima

(BEZ)VEZNO ZAPOŠLJAVANJE U ZAVODU PIO/MIO

„Penzionisali smo 101 radnika Zavoda, dok je jedan broj uposlenika proglašen tehnološkim viškom. Sada imamo jedan solidan broj uposlenih, a sistematizacijom smo riješili kvalifikacionu strukturu“,izjavio je nedavno direktor Federalnog zavoda PIO/MIO Zijad Krnjić, zaboravivši spomenuti činjenicu da se dio uposlenika koji je proglašen „tehnološkim viškom“ i otpušten žalio nadležnim sudskim instancama, koje su ih svojim presudama vratile na posao. S druge strane, Krnjić (ne)selektivno prima nove, podobne uposlenike kakva je primjerice kćerka glavnog kantonalnog tužioca iz Tuzle Šesenama Ćosića, čija je supruga Sadija Ćosić direktorica centrale Zavoda u Tuzli, pa je upravo zbog toga kćerka Jasmina posao dobila u Sarajevu. Sa druge strane, uposlenici Zavoda vjeruju kako je Krnjić u Tuzli zaposlio suprugu ministra sigurnosti Vijeća ministara BiH Sadika Ahmetovića. Takođe, posao u sarajevskoj centrali Zavoda dobila je i supruga jednog od bivših direktora u Raiffeisen banci Zdenka Mihajlovića, Meliha Mihajlović.

(Slobodna Bosna)

   

(doznajemocom)

Leave a Reply