Deklaracija o preuređenju Vojvodine u republiku: Od ‘velike Srbije’ do beogradskog pašaluka

0

Deklaracija o preuređenju Vojvodine urepubliku: Od 'velike Srbije' do beogradskog pašaluka

Teško je očekivati da će se i druga srbijanska autonomna pokrajina dugoročno pomiriti s nastavkom robovlasničkog statusa unutar Srbije

Autor A. ŠIŠIĆ | Objavljeno 31.03.2012. u 06:12

Nakon posljednjih krvavih ratova na ovim prostorima, iz kojih je kao gubitnik izašao fašistički režim Slobodana Miloševića, utjelovitelji njegove ideologije, gubeći na kraju i Kosovo, perfidnom politikom pokušavaju destabilizirati BiH ne bi li, prije ili kasnije, Republikom Srpskom kompenzirali makar dio teritorije predviđene za Srbe u zloglasnom Memorandumu SANU-a.

Novosadska konvencija

Ako bismo, međutim, bili zlobni, mogli bismo danas mirne duše konstatirati da ovih dana najviše likuju oni koji su predvidjeli da će od “velike Srbije” na kraju ostati – beogradski pašaluk!

Top-tema s one strane Drine ovih dana je inicijativa nekoliko političkih stranaka i nevladinih organizacija, uključujući i Helsinški odbor, o tome da Srbija bude preuređena u republiku Srbiju i republiku Vojvodinu. Iako je sličnih inicijativa bilo i proteklih godina, čini se da je za vojvođanski autonomaški pokret, rascjepkan u više frakcija i ideja, konačno nastupio pravi politički trenutak za konkretnije djelovanje.

Sutra će u Novom Sadu biti održana konvencija na kojoj će biti usvojena “Deklaracija o osnovama demokratskog ujedinjenja Vojvodine i Srbije”.

Politički analitičar iz Beograda Đorđe Vukadinović podsjeća u izjavi za “Avaz” da je i ranije bilo sličnih inicijativa, ali da je ova jedna od “radikalnijih”.

(Ne)realna šansa

– Ova inicijativa je i pozicioniranje u autonomaškom dijelu pokrajine, u funkciji predizborne kampanje u Srbiji i Vojvodini. No, ne vjerujem u realnu šansu da bude realizirana. Traže najviše što mogu da bi na kraju dobili nešto manje i realnije – smatra Vukadinović.

Ipak, teško je očekivati da će se i druga srbijanska autonomna pokrajina dugoročno pomiriti s nastavkom robovlasničkog statusa unutar Srbije. Pitanje je samo kada će u potpunosti sazreti uvjeti za zatvaranje kruga i uspostavljanje i posljednje samostalne države na teritoriji nekadašnje Jugoslavije.

Od 1918. Vojvodina plaća visoku cijenu zajedničkog života

 

U “Deklaraciji o osnovama demokratskog ujedinjenja Vojvodine i Srbije” naglašeno je da je Vojvodina u položaju unutrašnje kolonije Srbije te se upozorava da je neravnopravnost izvor trajne nestabilnosti. Između ostalog, ocijenjeno je da Vojvodina od 1918. godine, kada je ušla u Kraljevinu Jugoslaviju, plaća visoku cijenu zajedničkog života sa Srbijom “kroz sputavanje razvoja, ekonomsko eksploatiranje, diskriminaciju i zapostavljanje”.

(dnevniavazba)

Leave a Reply