Bh. građani naoružani do zuba vrijednosti od 600 milijuna KM!
Građani BiH imaju oružja u vrijednosti od 600 miliona KM, milion komada u posjedu civila! Posjeduju različite tipove oružja čija je ukupna vrijednost više od 600 milijuna maraka. Ako uzmemo podatak iz Međunarodnog instituta za istraživanje mira iz Stokholma da prosječni komad oružja košta oko 300 eura i podatak UNDP-a da u BiH postoji 1.244.142 komada različitog oružja, od čega se više od milijun nalazi u posjedu civila, lako se dolazi do podatka o ukupnoj vrijednosti oružja koje posjeduju građani.
Armin Kržalić, koji je sa UNDP-om nedavno uradio Studij o malom i lakom naoružanju u BiH, kaže da ogromna količina oružja mami razne vrste krijumčara koji se interesuju za oružje u BiH, te je upozorio na pojačanu aktivnost krijumčara oružja u BiH, pišu jutrošnje Nezavisne novine.
“Analiziranjem podataka Granične policije utvrdili smo da je u posljednje vrijeme veoma povećano ilegalno prebacivanja oružja ka Hrvatskoj jer su svjesni da će ulaskom Hrvatske u EU biti strožija kontrola granice, a ujedno računaju da će tada oružje prodano u EU dobiti još višu cijenu”, rekao je on. Dodao je da značajne količine oružja u BiH dolaze i iz Srbije i Crne Gore, koju krijumčari preko teritorija BiH prebacuju u Hrvatsku i dalje ka EU.
Marta Novović-Mlinarić iz Odjeljenja za informiranje UNDP-a, je rekla da se u posjedu civila u BiH nalazi 1.098.762, što znači da svako treće kućanstvo posjeduje neku vrstu oružja, od čega je 750.000 komada oružja u ilegalnom posjedu civila. Osim ovog broja, kako je istakla, u BiH postoje službeno evidentirani viškovi od 19.000 tona streljiva koje se, prema odluci Predsjedništva BiH, rješava na tri načina: uništenjem, prodajom ili doniranjem.
Kako je istakla, UNDP procjenjuje da će se BiH riješiti viška naoružanja između 2018. i 2020. godine, pod uvjetom da budu osigurana dovoljna sredstva od nekoliko milijuna maraka, pišu Nezavisne.
Iz Tužiteljstva BiH Nezavisne novine su dobile podatak da se od osnivanja te institucije do danas vodi ukupno 30 kaznenih predmeta u svezi s neovlaštenim prometom oružja i vojne opreme, s poznatim prijavljenim počiniteljima, i četiri predmeta u kojima se radi o informacijama koje trebaju biti provjerene. Inače, u studiji UNDP-a se još navodi da se 62,6 posto oružja koje građani imaju u svom što legalnom što ilegalnom posjedu odnosi na pištolje, 23 posto na lovačko oružje, 7,6 posto na eksploziv i bombe, a 6,3 posto na jurišne puške, pa čak i strojnice.
(pogledba)