Od BiH za biznis us bolje Mongolija, Uganda, Tanzanija, Svazilend,Kingizija, Papua Nova Gvineja…

0

Od BiH za Mongolija, Uganda, Tanzanija, Svazilend,Kingizija, Papua Nova Gvineja…

Foto: Ilustracija

Analiza Svjetske banke o uslovima za lako otpočinjanje privatnog posla u 183 države širom planete smjestila je BiH na neslavno 125. mesto, a ispred nje su ne samo sve države nastale raspadom bivše Jugoslavije, već i brojne egzotične zemlje iz Azije i Afrike u kojima su se nedavno završili, ili još uvek traju krvavi međuetnički sukobi i građanski ratovi

Tako je, između ostalog, u publikaciji Svjetske banke pod nazivom „Doing biznis” za 2012. godinu BiH svrstana rame uz rame sa zemljama poput Svazilenda, Ugande i Tanzanije, dok su ekonomski „giganti” poput Albanije, Kirgizije, Papue Nove Gvineje ili Mongolije na pomenutoj rang-listi BiH prešišali za više od 70 mjesta.

Katastrofalna ocjena

– Investitorima je, što se tiče zemalja nastalih raspadom bivše Jugoslavije, posao najlakše započeti u Makedoniji koja se zbog malog broja administrativnih barijera i procedura potrebnih za otpočinjanje privatnog posla nalazi na 22. mjestu. Slijedeća je Slovenija, koja zauzima 37. mesto, Crna Gora je zauzela 56. poziciju, Hrvatska je 80, dok je Srbija zauzela 92. mjesto na rang-listi „Doing biznisa”. Među prvih pet zemalja svijeta u kojima se ove godine preporučuje pokretanje privatnog biznisa nalaze se Singapur, kineski Hongkong, Novi Zeland, SAD i Danska – navodi se u analizi Svjetske banke.

Najnovija katastrofalna ocjena ovdašnjeg privrednog ambijenta zbog kojeg se investitorima preporučuje da u širokom luku zaobilaze BiH, prema riječima domaćih analitičara i ekonomskih stručnjaka predstavlja dokaz da je postojanje brojnih administrativnih barijera i komplikovanih procedura za otpočinjanje privatnog posla postalo izuzetno ozbiljan problem.

Duljko Hasić, ekonomski analitičar u Spoljnotrgovinskoj komori BiH, kaže da domaća privreda neće dospjeti na zelenu granu sve dok se potencijalnim investitorima maksimalno ne olakšaju procedure potrebne za otpočinjanje poslova.

– Iako su ovdašnje vlasti prethodnih godina pokušale da olakšaju priliv stranih investicija tako što će pojednostaviti ili ukinuti razne birokratske zavrzlame, posljednja analiza Svjetske banke pokazala je da to još uvek nije dovoljno. Primjera radi, u pomenutoj publikaciji „Doing biznis” BiH je zauzela čak 157. mjesto po osnovu vremenskog perioda koji je potreban za dobijanje električne energije u poslovnom prostoru. Dok investitor prođe osam različitih postupaka i prikupi osam potrebnih dozvola za dobijanje struje, prođu tačno četiri mjeseca. Uopšte nije čudno što strani ulagači sve rijeđe dolaze u BiH kad im za otpočinjanje posla u susjednim zemljama treba znatno manje vremena i trošenja živaca po raznim kancelarijama i šalterima – kaže Hasić.

Izvor: Pressrs.ba

(kipba)

Leave a Reply