Hrvatski narodni sabor se raspada

0

Hrvatski narodni sabor se raspada magazin

Nezadovoljstvo unutar HNS-a je, kaže isti izvor, kulminiralo. Već su pale i prve teške riječi, a vrlo vjerojatno bi neki od članova, odnosno predsjednika nekih manjih stranka mogli dići pravu uzbunu unutar HNS-a i istupiti iz ovog saveza. 

 

Razlozi su, navodno, ogromno nezadovoljstvo dijela stranaka ponašanjem Dragana Čovića i Bože Ljubića prema ostalim strankama. Čelnici dijela stranaka HNS-a stava su da su iskorišteni i zlorabljeni, te da je HNS Čoviću i Ljubiću poslužio isključivo u osobne svrhe. 

 

Ništa nije urađeno 

 

“Nijedna od stranaka HNS-a, izuzev dva HDZ-a, nije imala nikakve koristi od HNS-a niti ih se zapravo išta pita, osim što jedan dio predsjednika pokušava ostvariti svoj osobni interes dodvoravajući se Čoviću i Ljubiću”, navodi izvor iz HNS-a. Dodaje kako se jedno dogovori na sjednicama Predsjedništva gdje sudjeluju svi predsjednici stranaka, a da nakon toga Čović i Ljubić ponovni rade po svom, tako da su nerijetko ostali članovi HNS-a bili začuđeni i neugodno iznenađeni nekim potezima.

 

HNS za godinu dana koliko postoji, a reaktiviran je 19. travnja 2011. godine, nije uradio apsolutno ništa, bar koliko je javnosti poznato.

Nekoliko sjednica Predsjedništva HNS-a održano je za tih godinu dana, a na njima su zauzimani stavovi po pitanju “nelegalne Federalne Vlade”, ustavnih promjena, izbornog zakona, itd.

 

A kada je prije godinu dana održano zajedanje HNS-a, glasno je najavljivano kako je njegova zadaća zaustaviti dekonstituiranje Hrvata, borba za ustavnu jednakopravnost, hrvatsku federalnu jedinicu, itd. Između ostalog, osnivanje HNS-a podrazumijevalo je i bojkotiranje federalne vlasti, što nitko nije prihvatio. Upravo činjenica kako nije ništa urađeno počela je zabrinjavati male stranke HNS-a.

 

Lokalni izbori

 

U međuvremenu dva HDZ-a postala su dio vlasti na državnoj razini, te u županijama, gdje su sa SDP-om i SDA postali koalicijski partneri tako da je postojanje HNS-a zapravo i za njih postalo beznačajno i besmisleno. No, ne sasvim, jer su na pragu lokalni izbori. Dragan Čović nedavno je u Mostaru najavio kako će stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora u većini prostora imati zajedničke kandidate za načelnike općina. Što se tiče općinskih vijeća, na predstojeće lokalne izbore, po Čovićevim riječima, stranke će izići samostalno kako bi sve stranke dobile prostora ostvariti svoj rezultat.

 

Međutim, s ovakvim stavom, kako doznajemo, ne slažu se sve stranke u HNS-u jer misle da je to zapravo zamka da ih HDZ definitivno pomete na izborima.

 

“Kad je u pitanju zajednički kandidat za načelnika, to bi zapravo značilo potporu kandidatu HDZ-a BiH. Nitko drugi ne bi dobio priliku, tako da ostali ne bi dobili ništa. To bi samo zbunilo birače i pomelo sve ostale stranke”, kaže sugovornik iz HNS-a.

 

Na prošlim izborima za Sabor Hrvatske puno se govorilo o zajedničkom nastupu stranaka HNS-a u 11. izbornoj jedinici, međutim, na kraju su dva HDZ-a ipak napravila računicu i jednu listu te u Sabor poslala svoja tri čovjeka. Naljutilo je to ostale u HNS-u, no to nije utjecalo na mišljenje dvojice čelnika HDZ-a ni promijenilo njihove stavove. Stoga  su ostali svjesni kako ih isto čeka i na lokalnim izborima u BiH.

 

Iz tog razloga, kaže naš sugovornik, pojedine stranke HNS-a ići će samostalno na izbore, a neki od njih navodno kampanju planiraju graditi upravo suprotstavljajući se Čoviću i Ljubiću. Isti izvor tvrdi kako je samo pitanje dana kada će se i obznaniti raspad HNS-a i istupanje dijela stranaka čije je nezadovoljstvo kulminiralo jer su shvatili kako su zapravo samo iskorišteni za bolje pozicioniranje HDZ-ova i osobne interese njihovih lidera.

 

(sutraba)

Leave a Reply