Nakon jučerašnjeg objavljivanja informacije o reketaškom podizanju kamata u UniCredit banci, koju vodi predsjednik Uprave Berislav Kutle, postavljaju se brojna pitanja zabrinutih građana da li njihov novac, osim u Italiju, ide i u Hrvatsku.
Zbog straha da su prevareni, građani već najavljuju povlačenje depozita i blokade transakcija putem ove banke.
Enormne kamate
Priča o enormnim kamatama dovela je i do pitanja pljačka li Hrvatska putem banaka Bošnjake.
Djelimičan odgovor može se naći i u genezi nastanka sadašnje UniCredit banke, nasljednice donedavne UniCredit Zagrebačke banke, koja je bila pod direktnom kontrolom glavnog grada Hrvatske.
U nastojanju da što više ovlada bankama koje su ostale u vlasništvu BiH nakon rata i na taj način očisti put za slobodan odliv novca u Hrvatsku, tadašnja Zagrebačka banka BH pod sumnjivim okolnostima je pripojila sarajevsku Universal banku i tako je nastala UniCredit Zagrebačka banka.
Grupa Zagrebačka banka iz Hrvatske držala je u svom vlasništvu 93,95 posto UniCredit Zagrebačke banke, čije je sjedište bilo u Mostaru. Član njene uprave bio je i Zvonimir Jurjević, sadašnji zamjenik Berislava Kutle u UniCredit banci.
Pozicija direktora
Jurjević, nakon što je izvršena ova akvizicija, dobiva poziciju direktora u HVB Central Profit banci, koja je, također, prošle godine pripojena UniCredit Zagrebačkoj banci. Tek tom akvizicijom nastala je UniCredit banka BH, koja je ovih dana sramno podigla kamate na kredite u otplati i tako utjerala strah u kosti privredi i građanima.
Strah građana da novac iz ove, ali i drugih banaka, odlazi izvan granica BiH odavno tinja, a pojačan je jesenas, kada je Hrvatska podigla nivo osiguranih depozita na 50.000 eura, kako bi zaštitila svoje štediše. Time je, međutim, privukla naše građane da tamo polažu svoj novac.
Koliko je u tom, ali i u današnjem vremenu otišlo novca kod zapadnog nam susjeda, vjerovatno nikada nećemo saznati.
Kamate vezane uz švicarski franak
Da se iz naše zemlje mogu izvući velike količine novca, primijetile su i druge banke koje ne žele spustiti kamate na kredite za stanovništvo i privredu. Građani su nas upozorili da je Hypo Alpe-Adria banka BH, jedina koja daje kredite vezane uz švicarski franak, prije određenog vremena podigla kamate na ta zaduženja.
U istom periodu Nacionalna banka Švicarske (SNB) snizila je baznu kamatnu stopu sa 0,5 na 0,25 posto, zbog čega je franak doživio najveći dnevni pad vrijednosti prema euru u historiji. Ni taj podatak nije bio dovoljan da se obuzdaju apetiti banaka.
Rudari napuštaju UniCredit banku
U Rudnicima Kreka iz Tuzle kao bomba je odjeknula informacija da se UniCredit banka drsko ponijela i podigla kamate na postojeće kredite. Ova firma broji 4.500 radnika i većina ih plaće prima putem ove banke. Nakon što je “Avaz” ukazao na njenu nekorektnost, radnici Kreke počeli su najavljivati prekid saradnje s ovom bankom, tvrde u toj firmi.
Šta su banke učinile sa 500 miliona KM dobivenih od CBBH?
Predsjednik Nadzornog odbora Agencije za bankarstvo FBiH Haris Ihtijarević tvrdi da dvije trećine obrazloženja banaka za podizanje kamata uopće nisu utemeljene, a pogotovo opravdanja o kretanju euribora.
Kada je euribor povećan, banke su odmah povisile kamate pravdajući se povećanjem cijene kapitala, a danas, kada je euribor drastično smanjen, ne posežu za njihovim obaranjem. To je matematički neobjašnjivo, baš kao i pitanje u šta su banke utrošile čak 500 miliona KM koje su dobile od Centralne banke BiH (CBBH) nakon odluke o smanjenju obaveznih rezervi. Je li taj novac otišao van BiH – kazao je Ihtijarević.
Budući da Agencija za bankarstvo FBiH nema nadležnost za reguliranje visine kamata, on je predložio hitne izmjene postojećih zakona kako bi, kao i u većini država, tu nadležnost hitno dobila Centralna banka BiH.
Ekonomski fakultet prekinuo odnose s UniCredit bankom
Zbog lihvarskog odnosa prema bh. građanima i kompanijama, Ekonomski fakultet u Sarajevu jučer je donio odluku da do daljnjeg prekida sve poslovne odnose s mostarskom UniCredit bankom.
Na ovaj potez odlučili smo se kako bismo barem simbolično dali podršku građanima BiH u borbi protiv neopravdano visokih kamata na date kredite te nepoštivanja bankarskih pravila. Od sada Ekonomski fakultet više ni na koji način ne želi poslovati s UniCredit bankom – izjavio je jučer za naš list dekan Ekonomskog fakulteta dr. Veljko Trivun.
Izvor: Avaz