Kolonističko nasilje nad Palestincima i palestinskom imovinom u decembru 2011.

0

Kolonističko nasilje nad Palestincima ipalestinskom imovinom u prosincu 2011. December 2011 izraelske organizacije za ljudska prava B’Tselem o kolonističkom nasilju protiv Palestinaca i njihove imovine u prosincu 2011, objavljenog 29. prosinca 2011.

B’Tselem je u prosincu dokumentirao 10 slučajeva u kojima su izraelski kolonisti naudili Palestincima ili nanijeli štetu na palestinskoj imovini na Zapadnoj obali.

Kolonisti su 3. decembra kamenjem gađali jedan taksi u kojem se nekoliko Palestinki vozilo u blizini divljeg kolonističkog naselja Gilad Farm. Jedan je kamen pogodio krov automobila, no nitko nije ozlijeđen. Taksist se potužio vojnicima koji su se nalazili nekoliko stotina metara od mjesta incidenta, no oni su odbili intervenirati ili poduzeti bilo kakvu akciju. Taksist nije podnio prijavu.

Mještani palestinskog sela Brukin, u okolici Salfita, primjetili su ujutro 7. decembra da je tijekom noći netko pokušao zapaliti selsku džamiju, te da su na zidu pored vrata džamije sprejem ispisani slogani na hebrejskom. U selu su zapaljena i motorna vozila, te jedan traktor. Grafiti na zidu su sadržavali i ime voditelja židovskog odjela Izraelske sigurnosne agencije (Shabak), pa je cenzor zabranio njegovo objavljivanje. Izraelski list Ha’aretz je izvijestio da policijska Jedinica za međunarodni i ozbiljni kriminal istražuje incident.

12. prosinca, nakon ponoći, kolonisti su ušli u palestinsko selo ‘Asira al-Qibliya u okolici Nablusa. Kamenjem su gađali i razbili prozorska stakla na 6 kuća. Kolonisti su razbili i prozore jednog taksija i to vozilo polili benzinom. Spremnik s ostatkom benzina pronađen je u unutrašnjosti taksija. Vojnici su na mjesto incidenta stigli 15 minuta nakon početka napada, no poduzeli su akciju protiv Palestinaca koji su se okupili ispred svojih domova, ispaljujući na njih granate za omamljivanje. Vlasnik taksija je incident prijavio Izraelskom uredu za koordinaciju i veze (DCL).

Tog istog dana, oko 21 sat, jedan je kolonist kamenom gađao automobil jedne palestinske obitelji koji je prolazio pored kolonističkog naselja Karnei Shomron. Kamen je razbio prednje vjetrobransko staklo. Majka obitelji je zbog toga pretrpjela napad anksioznosti, dok je njena mala kćer zadobila ogrebotine po licu. Obitelj je incident prijavila policiji koja je otvorila istragu.

14. decembra spaljena su motorna vozila i ispisani grafiti na hebrejskom u 3 palestinske zajednice na sjeveru Zapadne obale: u mjestima Duma, Yasuf i Hares.

U mjestu Duma, koje se nalazi u blizini divljeg kolonističkog naselja Esh Kodesh [Sveta vatra], zapaljena su 2 kamiona, a na pločniku je sprejem ispisan slogan „Mizpe Yizhar – zajednička odgovornost“.

U mjestu Yasuf, zapaljen je automobil parkiran pored jedne kuće, dok je na obližnjoj ogradi sprejem ispisan slogan „etiketa s cijenom“. Policija i dužnosnici Izraelskog ureda za koordinaciju i veze (DCL) došli su na mjesto incidenta, no vlasnik automobila nije podnio prijavu.

U mjestu Hares, zapaljen je jedan automobil, a riječi „etiketa s cijenom“ sprejem su ispisane na obližnjem zidu. Vlasnik automobila incident je prijavio Izraelskom uredu za koordinaciju i veze (DCL).

U ranim jutarnjim satima 15. decembra zapaljena je džamija u palestinskom selu Burka, u blizini divljeg kolonističkog naselja Migron. U selu su sprejem ispisani grafiti „Rat“ i „Mizpe Yizhar“ [divlje kolonističko naselje u kojem su noć prije srušena 2 objekta]. Incident se dogodio ubrzo nakon što su izraelske sigurnosne snage srušile 2 objekta u divljem kolonističkom naselju Mizpe Yizhar. Kad su u 10:55 vojnici i policajci ušli u selo kako bi istražili mjesto incidenta, palestinski su ih mještani počeli gađati kamenjem. Sigurnosne su snage odgovorile ispaljivanjem suzavca i pucnjevima u zrak, te su potom napustile selo oko 10 minuta po dolasku.

Džamija koja je zapaljena u selu Burka osma je džamija zapaljena od 2008. godine. Prema saznanjima kojima raspolaže organizacija B’Tselem, nitko nije procesuiran zbog ovih incidenata.

19. decembra mještani palestinskog sela Bani Na’im, istočno od Hebrona, pronašli su na jednoj od ograda koje okružuju selsku džamiju sprejem ispisane grafite „Etiketa s cijenom“, „Yizhar“ te slogan protiv proroka Muhameda. B’Tselem nema saznanja o tome je li policija otvorila istragu ovog incidenta.

Mještani palestinske zajednice Khirbet Shuweika, smještene na južnom hebronskom gorju, 21. su decembra otkrili da su nepoznate osobe polomile grane 30 maslinovih stabala starih oko 20 godina. Na tom su području sprejem ispisane riječi „Etiketa s cijenom“ i „Yizhar“. Podnesena je prijava u izraelskoj policijskoj postaji u Hebronu.

Ovaj nedavni val nasilja dio je trajnog fenomena. Jedan od čimbenika koji mu doprinosi je dugotrajna izraelska politika neprovođenja zakona kad su u pitanju kolonisti i drugi Izraelci koji napadaju Palestince i palestinsku imovinu. Vlasti zadužene za provođenje zakona moraju istražiti, prikupiti dokaze i procesuirati osobe osumnjičene za počinjenje ovih prekršaja, uključujući paljenje džamija i druge postupke koje eufemistički nazivaju „naplaćivanje cijene“. Neke od osoba koje su bile žrtve u gore spomenutim incidentima nisu podnijele prijave izraelskim vlastima jer su izgubile vjeru u izraelski kazneno-pravni sustav.

Pozadina

Nasilje od strane kolonista usmjereno protiv Palestinaca i palestinske imovine dobro je poznata i vrlo raširena pojava. U nekim se slučajevima ovi postupci nazivaju „naplaćivanje cijene“, zbog tvrdnje da su poduzeti kao reakcija na postupke izraelskih vlasti koji su doživljeni kao štetni po projekt kolonizacije. Na primjer, neki od ovih incidenata dogodili su se nakon što je Civilna uprava podijelila naloge o rušenju objekata u kolonističkim naseljima koji su izgrađeni protuzakonito, a neki nakon što su ti objekti srušeni. U drugim je slučajevima do nasilja došlo nakon što su Palestinci napali koloniste.

B’Tselemova dokumentacija pokazuje da sigurnosne snage prisutne na mjestu gdje se odvija kolonističko nasilje često ne interveniraju kako bi zaustavile to nasilje. Zapravo, ponekad te snage aktivno sudjeluju u nasilju. U razdoblju između septembra 2000. i novembra 2011. B’Tselem je službi vojnog državnog odvjetnika uputio 55 prijava vezanih uz sumnju da sigurnosne snage nisu intervenirale kako bi zaustavile kolonističko nasilje. Istraga je otvorena u samo 5 slučajeva; 2 od tih 5 istraga zatvorene su bez poduzimanja ikakvih mjera protiv upletenih vojnika. U 18 slučajeva nije pokrenuta nikakva istraga, dok je u 21 slučaju B’Tselem obaviješten da su postupci u vezi prijavljenih incidenata u tijeku. U 11 slučajeva B’Tselem nije primio nikakav odgovor.

Izvor: 29 Dec. ’11: Settler violence against Palestinians and Palestinian property, December 2011

 

(ambientpalestineblogspotcom)

Leave a Reply