Svjetska banka ozbiljno upozorila RS
BANJALUKA, Svjetska banka u svom poslednjem izvještaju kritikuje izmijenjeni Zakon o penzijsko-invaliskom osiguranju i oštro upozorava RS da smanjivanje prava nije dovoljno, mora se povući još bolnih rezova ili penzijski sistem neće opstati, saznaje CAPITAL.
„Novi zakon uvodi postepeno povećanje penzionisanja za žene i prelazi na bodovni sistem, što predstavlja pozitivne promjene. Ipak, ranija verzija zakona je RS više približavala najboljim međunarodnim praksama. Nije vjerovatno da će verzija zakona koja je konačno usvojena, omogućiti punu fiskalnu održivost penzionog sistema, pa će u budućnosti biti potrebne dalje izmjene“, navodi se u dokumentu Svjetske banke „BiH: Izazovi i preporuke za reforme. Pregled javnih rashoda i institucija“.
U analizi, Svjetska banka, preporučuju RS da uvede stroga ograničenja za prijevremeno penzionisanje, te da uvede aktuarska smanjenja penzije za one koji odu u prijevremenu penziju. Mora se, smatra Svjetska banka, ukinuti dvostruko korištenje prava po osnovu ratnih naknada i penzija, te ukinuti pravo na porodičnu penzijsku u slučaju sklapanja novog braka. Svjetska banka ocjenjuje da vlasti RS nisu uspjele da izguraju snažniju verziju zakona koju su prvobitno predložile.
„U poređenju sa drugim zemljama u tranziciji, mali broj osiguranika u RS uporediv je samo sa Albanijom u Evropi i Armenijom i Azerbejdžanom iz bivšeg Sovjetskog Saveza. Bez obzira na veliku potrošnju, samo dvije trećine penzionera u RS su stariji od 65 godina“, ističe se u dokumentu.
Penzioni sistem FBiH se ne može spasiti
Federacija BiH ima još više razloga za brigu. Svjetska banka je ocijenila je da je njihov “složeni sistem koeficijenta, proizveo penzioni sistem koji je nejasan i koji su u osnovi ne može spasiti”.
„U Federaciji BiH je nophodan kompletan preokret: Revidirati strukturu naknada, uvesti stroga ograničenja na prijevremenu penziju, ukinuti dvostruko korištenje prava po osnovu ratnih naknda i penzija, postrožiti uslove invalidnosti, te izdvojiti povlaštene penzije“, ocijenili su stručnjaci Svjetske banke.
Zdravstvo finansijski neodrživo
Svjetska banka jasno je stavila do znanja da i potrošnja na zdravstvo u BiH raste neodrživom brzinom. Finansijska održivost zdravstvenog sistema je ozbiljan problem u oba entiteta. Dugovanja su sve veća.
S druge strane, i pored velikih troškova, po zdravstvenim uslugama BiH, ističe Svjetska banka, zaostaje za zemljama u regiji. Analitičari Svjetske banke, u dokumentu na 156 strana, naveli su niz mjera koje vlasti moraju preduzeti. Suprotno govorima naših političara, BiH se, kaže Svjetska banka, suočava sa „rizikom brzog zapadanja u neodrživo stanje javnih finansija“.
Posljedice izmjena Zakona o PIO
Više od 36.000 demobilisanih i penzionisanih boraca zatražilo je ostavku rukovodstva Boračke organizacije RS i ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS Petra Đokića.
Borci, kojima su po novom zakonu o PIO penzije drastično umanjene, prete da će izaći na ulice i tražiti da im se vrate oduzeta prava.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić im je odgovorio da nikome nisu umanjivana prava zbog nedostatka sredstava, već je izvršena pravičnija raspodela.
(capitalba)