Nakon što je “Dnevni avaz” objavio samo dio imena pripadnika srpskih vojnih snaga oko opkoljenog Bihaćkog okruga, koji se sumnjiče za ubistva Bošnjaka Ljutočke doline, iz medija u RS i Srbiji krenuli su histerični napadi na našu redakciju, s tvrdnjama da se radi o “skandaloznom i neutemeljenom tekstu”, a prijeti nam se i tužbama.
Pehlivanović: Pamti Ćurguza i Piksija
Da smo dirnuli u osinjak i, prema svemu sudeći, dotakli se do kraja neispričane priče o ratnim zločinima u Orašcu, Ćukovima, Klisi, Kulen-Vakufu, Duljcima, Ripču i drugim naseljima Ljutočke doline, govore i reakcije rodbine ubijenih civila.
Masovne grobnice
Oni su ogorčeni na 20-godišnje čekanje da pred lice pravde budu dovedeni izvršioci i naredbodavci stravičnih zločina. Samo iz dvije masovne grobnice, 85-metarske jame Bezdana, kao i Tihotine, duboke više desetina metara, ekshumirana su 143 tijela Bošnjaka Ljutočke doline.
Bećo Pehlivanović (41), logoraš u srpskom logoru Ripač, danas doktor prirodnih nauka na Pedagoškom fakultetu u Bihaću, svjedoči kako je Saša Ćurguz, komandir izviđača 15. lake bihaćke brigade Vojske RS, jedan od 11 prozvanih za ubistva i mučenja, odveo Ekrema Vojića iz Orašca, a Nenad Marjanović zvani Nešo Bokser Hajrudina Behrema.
– Meni je tada u logoru pokušao pomoći moj školski drug Mladen Pešić, koji je bio stražar, donio mi je hranu. Rahmetli Hajrudin Behrem javio se svom školskom drugu Neši Bokseru i ovaj ga je odveo. Saša Ćurguz, dobro ga znam, došao je sa Željkom Grujićem Piksijem, pozvao je visokog, plavog krupnog momka iz Duvljaka, Ekrema Vojića, i kazao mu: “Školski, hajde i ti” – sjeća se Pehlivanović.
Vojić je ekshumiran iz jame Tihotina 2002. godine.
– Napokon je neko počeo pisati i istraživati zločine u Ljutočkoj dolini! Za 300 ubijenih civila do sada je odgovaralo samo pet zločinaca. Vjerujte da rodbina nevino stradalih razmišlja kao i ja. Još ima dovoljno svjedoka – kazala nam je Zejna Rekić, sestra ubijenog mladića Hajrudina Behara.
Sramota države
Almir Tutić, predsjednik Saveza demobilisanih boraca FBiH i prvi čovjek Kantonalnog saveza demobilisanih boraca, potvrđuje da ova organizacija neće odustati od traganja za počiniocima masovnih ubistava u Ljutočkoj dolini.
– Uprkos ogromnom protoku vremena, i dalje vjerujemo u organe države i dajemo im podršku u istragama. Tražimo samo da rade svoj posao. Ako su uhvaćeni Mladić i Karadžić i sjede gdje im je i mjesto, zašto bi problem bile ubice iz Ljutočke doline – komentira Tutić.
Tutić: Borci neće odustati
U Tužilaštvu Unsko-sanskog kantona (USK) tužilac Jasmin Mesić uputio nas je na Tužilaštvo BiH, koje zbog razmjera zločina radi na predmetu progona i ubistava Bošnjaka Ljutočke doline.
Kantonalnom tužilaštvu ostavljeni su “manji” slučajevi kakav je i ubistvo 25 civila, a pet optuženih priznalo je zlodjela i, kako saznajemo, pristali su da sarađuju s organima države radi otkrivanja ostalih počinilaca zločina u Ljutočkoj dolini.
Mesić: Predmet u Tužilaštvu BiH
Zbog toga su i dobili ukupno tek 56,5 godina robije. Ali, svakako je sramota države da 20 godina nakon masovnih ubistava u Ljutočkoj dolini te ekshumacija iz Bezdane 1998. i Tihotine 2002., danas samo poneki mediji “skandalozno” traže pravdu za žrtve, umjesto da to rade oni koji su za to debelo plaćeni.
Istraga u Tužilaštvu BiH
– Tužiteljstvo BiH ne može davati bilo kakav komentar na vaš upit – odgovorio nam je Boris Grubešić, portparol Državnog tužilaštva, koje vodi ovu istragu.
Od njega smo pokušali dobiti odgovor na pitanje u kojoj je fazi istraga o progonima i ubistvima civila Ljutočke doline, a riječ je o predmetu koji je zadužio tužilac Dragan Čorlija iz Prvog odjela Tužilaštva BiH.
Imena objavljena i u knjizi Muje Begića
U knjizi “Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi”, autora Muje Begića, iz 2004. godine, na stranici 158. o ovim zločinima piše:
– Zahvaljujući operativcima iz Kriminalističke službe Kantonalnog MUP-a Bihać, otkriveni su tragovi strašnog zločina i time zločinački pokušaj prikrivanja zločina i genocida nad Bošnjacima Ljutočke doline. Sva ubistva izvršili su tzv. Brigadni izviđači 15. lbr., pripadnici voda Vojne policije i pripadnici milicije tzv. srpske opštine Bihać.
Begić u knjizi imenom i prezimenom, a na osnovu originalnih izjava velikog broj svjedoka, spominje sva imena koja je objavio i “Dnevni avaz”.
(dnevniavazba)