U boksovima će biti smješteno150 pasa lutalica
Prema riječima Fuada Dedića, koordinatora projekta u narednih nekoliko dana u potpunosti bi trebali biti završeni objekti za prijem prvih pasa te instalacija postrojenja za pitku vodu.
Nedostaje novca
„Za sada je planirano da u azilu bude smješteno oko 150 pasa koji će tu boraviti od 30 do 90 dana, zavisno od odluke Općinskog vijeća za postupanje i standarde koji vrijede u EU. Nakon tog perioda konsultirat će se Uprava za veterinarstvo o daljem postupanju sa psima lutalicama. Za sada postoje dvije mogućnosti, jedna je udomljavanje, a druga je puštanje u matičnu sredinu, odnosno van urbanog dijela grada, s obzirom da će svi psi biti kastrirani, sterilisani i čipovani.“, pojasnio nam je Dedić.
On je istaknuo da Općina ovog trenutka nije u finansijskoj mogućnosti proširiti kapacitete od postojećih, iako su pozvali sve privredne subjekte, pojedince i donatore da se uključe u projekt kako bi zajednički pokušali sistemski riješiti problem pasa lutalica.
„Ne možemo da će se on riješiti za godinu ili dvije. Trebat će nam nekoliko godina, naravno, uz to da i svaka druga općina pristupi rješavanju ovog pitanja. Istina je da smo svi zajedno na nivou Federacije BiH pomalo zakasnili sa rješavanjem smještaja pasa lutalica.“, naglasio je Dedić.
Edukacija građana
S obzirom da izrazito niske temperature zraka tjeraju pse da hranu traže u blizini škola i stambenih objekata, prije nekoliko dana u naselju Luke je zabilježen još jedan slučaj ujeda psa. I ovaj put se radilo o djevojčici. Iz tog razloga preko medija je pokrenuta edukacija građana o postupanju sa psima lutalicama i boravkom u njihovoj blizini, kako bi se izbjegli napadi na stanovnike.
Brojna su nevladina udruženja iz evropskih zemalja, koja se bave zaštitom životinja, godinama posjećivala općinske vlasti i razgovarala o izgradnji i pomoći rada azila. Međutim, sve je još uvijek na riječima, iako bi se tvrdi Dedić, nekoliko obećanja trebalo i realizirati.
Izvor: Dnevni Avaz
(kipba)