U raspravi koja je predhodila glasanju izvjestitelji o ovoj temi bili su Karin S. Woldseth iz Norveške i Jean-Claude Mignon iz Francuske, koji su boravili u BiH u septembru prošle godine kako bi procijenili razne aspekte ispunjenja dužnosti i obaveza BiH prema Vijeću Evrope.
Karin S. Woldseth iz Norveške je u obrazloženju izvještaja ukazala da je vrijeme da BiH krene dalje, a Bosna i Hercegovima mora pokušati funkcionirati tako što će osigurati da njeni građani budu jedan narod. Također novi predsjedavajući Parlamentarne skupštine Vijeća europe Jean-Claude Mignon je istakao da u BiH neophodno više demokratije, a manje etnokratije te da Bosna i Hercegovina mora naći praktična riješenja.
Podsjetimo rezolucijom se traži sveobuhvatna promjena Ustava, kritizira zloupotreba entitetskog glasanja i imenuju krivci za zastoj u reformama. Parlamentarna skupština Vijeća Evrope pozdravlja imenovanje predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande i izražava nadu da će sada BiH krenuti naprijed u ispunjenju svojih međunarodnih obaveza. Tokom zasjedanja mogle su se čuti i poruke da ako BiH ne poštuje Vijeće Evrope i obaveze koje su stavljene pred nju, ni Vijeće Evrope neće poštovati BiH. Većina amandmana na pomenuti nacrt Rezolucije ”Funkcioniranje demokratskih institucija u BiH” je odbačena uz obrazloženje da nema vidljivog napretka u BiH.
Prema izvještaju Monitoring komiteta, Parlamentarna skupština BiH poziva se da usvoji ustavne amandmane bez daljnjeg odlaganja, te podsjeća da je presuda u slučaju ”Sejdić-Finci” obavezujuća i da se mora provesti.
Komitet upozorava da, ukoliko se neophodni amandmani ne usvoje u vremenu prije sljedećih izbora 2014., članstvo BiH u Vijeću Evrope (CoE) može biti dovedeno u pitanje.
Komitet također naglašava važnost pune saradnje BiH sa Vijećem Evrope i aktivno učešće njenih predstavnika u različitim tijelima CoE, javlja FTV. U ovom kontekstu, Komitet poziva Predsjedništvo BiH da preduzme potrebne mjere da nominira kandidate za ključne pozicije u Venecijanskoj komisiji, Evropskom komitetu za prevenciju torture i nehumanog ili degradirajućeg tretmana ili kažnjavanja (CPT), Evropskoj komisiji protiv rasizma i netolerancije (ECRI), tijelima Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina i drugim tijelima. Do 10. februara ove godine Predsjedništvo BiH također treba da pošalje listu kandidata za mjesto sudije u Evropskom sudu za ljudska prava.
Komitet poziva Parlamentarnu skupštinu BiH da razmotri, ukoliko ne bude napretka oko pitanja koja su spomenuta u ovom nacrtu rezolucije do 15. marta ove godine, potrebne korake koji će se poduzeti tokom sesije u aprilu ove godine, a koja će obilježiti 10. godišnjicu članstva BiH u Vijeću Evrope. Zasjedanju prisustvuju i članovi delegacije Parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope.
(Vijesti.ba)