Smije li čaršija imati uvid u zdravstveni karton pacijenta?
Nisu rijetki slučajevi kada čaršija ima veći uvid u zdravstveni karton pacijenta nego što to ima on sam ili njegova porodica. Mnogo je primjera da braća, roditelji ili djeca saznaju na ulici da neko njihov boluje od teške ili neizlječive bolesti.
Predstavnici Ljekarske komore Tuzlanskog kantona upoznati su sa pojavama odavanja profesionalnih tajni o zdravstvenom stanju pacijenata. O ovome je, između ostalog, bilo riječi na danas održanoj konferenciji za novinare.
Iz Ljekarske komore potvrđuju da iz institucija cure informacije koje se ne bi smjele odavati, ukoliko se radi o slučajevima koji nisu od javnog značaja. I u takvim se slučajevima, kada su mediji i javnost zainteresirani, daju samo općenite informacije o zdravstvenom stanju pacijenta, kako se ne bi narušila njegova privatnost.
Upitan šta se može učiniti kako bi se prenositelji zaštićenih podataka, odnosno ljekari ili tehničko osoblje, pozvali na odgovornost, dr. Haris Huseinagić, predsjednik Ljekarske komore TK odgovorio je da se takve pojave rješavaju unutar institucija i organizacija u kojima te osobe rade.
-Za takvo nešto postoje etički komitet i disciplinske mjere. Poslovna je tajna u domenu klinike i mora se paziti na to da informacije ne cure. Međutim, neki iznesu imena i zdravstveno stanje pacijenta, što nije uredu. Prema pravilu, Ljekarska komora reagira kada nam se neko od pacijenata obrati a ne na informacije koje se pojavljuju u medijima. Općenito, o većim koracima, poput oduzimanja licenci za neprofesionalan rad, reagiramo tek kada postoji sudska presuda-kazao je dr. Huseinagić.
Inače, prije nekoliko dana formirana je i Federalna ljekarska komora, sa trenutnim sjedištem u Zenici. Ovakav vid organizacije ljekara veoma je važan za buduće formiranje državne komore, jer je samo tako moguće udružiti se sa drugima u Evropi i svijetu.
(bportalba)