Kako od “rivalskih” milicija napraviti jedinstvenu vojsku?

0

Kako od

Predsjednik Nacionalnog prijelaznog savjeta Mustafa Abdel Džalil upozorio je da će Libija skliznuti u građanski rat, ukoliko se ne suzbije djelovanje naoružanih rivalskih milicija, prenosi Rojters.

Poziv i upozorenje šefa privremene vlade uslijedili su nakon sukoba rivalskih milicija u centru Tripolija, u kojima je poginulo četvoro ljudi.

Iako je prošlo dva mjeseca od ubistva bivšeg diktatora Gadafija, nova vlada još nije uspjela da konsoliduje vlast i ubijede komandante velikog broja rivalskih grupa da novoj vladi predaju oružje.

Mustafa Abdel Džalil je u utorak u Benagziju upozorio da je mir potreban Libiji i da, “ukoliko ne bude bezbjednosti, neće biti ni zakona, ni razvoja, ni izbora.”

Regularna vojska i policija u Libiji se još formiraju, ali cijeli proces, prema ocjenama zvaničnika, teče veoma sporo, što naoružane grupe koriste da bi proširile svoj uticaj.

Sve dok šef Nacionalnog prijelaznog savjeta u utorak nije upozorio na opasnost od građanskog rata, nijedan zvaničnik nove administracije nije govorio niti htio da prizna da su rivalske milicije u Tripoliju i cijeloj zemlji problem.

Zakrpljeni grad

Dopisnik agencije Rojters iz Tripolija piše da je grad “buntovnički zakrpljen feudalnim posjedima” kojima vladaju rivalske milicije. Policije, osim saobraćajne gotovo da nema, a slabo je prisustvo i nove vojske.

Milicije vladaju gradom, ali prvenstveno noću i nalaze se na punktovima i u objektima gde su se ranije nalazile Gadafijeve bezbjednosne snage.

U Tripoliju djeluju dvije najveće rivalske milicije. Jednu vodi islamista Abdel Hakim Belhadž, a drugu bivši inženjer elektronike Abdulah Naker.

Ostale, manje grupe, čine borci iz poznatog antigadafijevskog uporišta Zintana koji drže aerodrom, zatim borci iz Misurate koji kontrolišu istočna predgrađa i Berberi, etnička manjina koja svoju teritoriju obilježava plavo-zeleno-žutim zastavama.

Posebnu grupu čine i pobunjenici iz tradicionalnog antigadafijevskog istočnog dijela zemlje oko Bengazija, koji su najbliži Prijelaznom nacionalnom savjetu i očekuju da će činiti najveći dio nove regularne vojske.

Vođe svih milicija nude se da pomognu novoj prijelaznoj vladi u stvaranju nove demokratske Libije. Naoružane grupe ne izazivaju često sukobe, a do čarki i ponekad žestokih okršaja dolazi kada jedni drugima povrede teritoriju, ili ukoliko ih rivali pretresaju dok prolaze kroz njihovu teritoriju.

Kako raspustiti milicije

Agencija Rojters ocjenjuje da se problem milicija u Libiji nalazi na ključnom raskršću poslije izbora novog načelnika generalštaba oružanih snaga u utorak. Oružane grupe su do sada odbijale da predaju oružje i svoje borce prepuste novoformiranoj vojski, zato što još uvijek nema jasne komandne strukture.

Imenovanjem novog načelnik generalštaba Jusufa el Manhuša, generala u penziji iz Misurate – Nacionalni prijelazni savjet postavio je pred vođe naoružanih milicija izbor – ili će prepustiti kontrolu nad zemljom novoj armiji, ili će se otvoreno pobuniti protiv nove prijelazne vlade.

General El Manhuš je u intervjuu libijskoj televiziji El Hara poručio da se radi na mehanizmu kako borce iz naoružanih grupa efikasno prebaciti u novoformiranu vojsku.

“Moja poruka revolucionarima je da treba ponovo da pokažu svijetu da su prave libijske patriote, da će se integrisati u državne institucije i da će raditi na stvaranju jake nacionalne vojske”, poručio je novi komandant libijske vojske.

Revolucionari, međutim, sumnjaju u sposobnost nove vlasti da preuzme kontrolu nad situacijom i osigura bezbjednost u zemlji i na granicama, i poručuju da će, kada budu vidjeli da je vlada spremna, onda i položiti oružje.

Jedan od vođa milicija Abdulah Naker pružio je podršku novom načelniku generalštaba i izrazio spremnost da sarađuje sa njim. Međutim, predaju oružja i boraca novoj vojsci i policiji, Neker je uslovio garancijom određenih prava i platama za njegove ljude.

 

(minberba)

Leave a Reply