Smanjenje carina rezultat je nastavka primjene privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU-om. Navedeni sporazum potpisan je još u julu 2008., a iako su se naši građani nadali kako će cijene padati, to se nikada nije dogodilo nego su cijene u najboljem slučaju ostale iste ili čak i rasle.
Glasnogovornik Uprave za nedirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević pojašnjava kako se radi o određenim tekstilnim proizvodima za koje stopa carina od ove godine iznosi tri posto, kao i o korištenim putničkim automobilima, dok na određene prehrambene proizvode, poput mliječnih, telećeg i junećeg mesa, voća i povrća te kave iznosi dva posto.
Od 2013. stope carine bi se trebale u potpunosti ukinuti i za ove proizvode. Podsjetimo, od početka 2009. za oko 90 posto proizvoda koji se uvoze iz EU-a i imaju porijeklo iz EU-a carine su u potpunosti ukinute, dok za ostale proizvode, za koje je pregovarački tim BiH utvrdio da su od posebnog značaja za BiH, postignut je dogovor sa EU-om da se stope carine postupno smanjuju u razdoblju od 2008. do 2013. godine.
Tako su, na primjer, od početka 2011. ukinute carine za određene proizvode tekstilne industrije, za koje je carina ranije iznosila 15 posto. Nadalje, za proizvode kao što su dizel gorivo, bezolovni motorni benzin sa oktanskim brojem 95 ili većim, lož ulje ekstra lako, carina od 10 posto, koliko je iznosila na dan prije stupanja na snagu navedenog sporazuma, postupno je smanjivana da bi prošle godine bila potpuno ukinuta. Osim navedenih proizvoda, od početka 2011. carina je u potpunosti ukinuta na određene predmete građevinske i metalne industrije i određene sportske rekvizite, za određene mliječne proizvode, kao i za određene vrste povrća.
Razna udruženja potrošača iz naše zemlje ogorčena su ovakvim razvojem situacije jer smatraju kako je nedopustivo da carine padaju, a cijene ostaju iste. Oni navode kako smanjenja carina krajnji potrošač nikada nije osjeti, a kao glavni razlog navode činjenicu da na našim tržištem vladaju monopolisti koji formiraju cijene kako njima najviše odgovara. Isto tako, mnogi navode kako u BiH ne postoje nikakvi mehanizmi pomoću kojih bi se zaštitili potrošači, tako da će svaki uvoznik u takvoj situacije zadržati dodatni profit, a neće smanjiti cijene. Hoće li se od ove godine u ovoj oblasti promijeniti situacija, odnosno hoće li entitetske i državna vlast postati aktivnije u rješavanju nagomilanih problema na bh. tržištu, ostaje za vidjeti.
(24sata.info)