Sad žene mogu kupiti sprej za zaštitu!

0

Izloženi ne tako rijetkim nasrtajima napasnika na ulicama glavnog grada, Sarajke ubuduće mogu računati na pomoć, ne nabildanog pratioca, već jednostavne male stvarčice koja može stati u njihove tašne. Riječ je o takozvanim papar sprejevima za momentalno onesposobljavanje koji su se odnedavno pojavili na tržištu Kantona Sarajevo.

Obavezno prijavljivanje

Koliki je interes za ovim odbrambenim sredstvom raspitali smo se u trenutno jedinoj prodavnici koja nudi te sprejeve “Armi shop” Sarajevo. Vlasnik ovog shopa Denis Mrnjavac pojasnio nam je da postoje dvije vrste “papar” sprejeva i to one za odbranu od napadača te odbranu od pasa. Razlika je u koncentraciji defanola, kojeg u spreju za odbranu od napadača ima deset posto, a za odbranu od pasa 0,5 posto.

S obzirom da su se sprejevi pojavili tek u skorije vrijeme, oni se ipak dobro prodaju. Zakon nalaže da “papar” sprej, čija je cijena 20 KM, mogu kupiti isključivo punoljetne žene, koje pri kupovini moraju priložiti ličnu kartu. Potom su dužne otići u područnu Policijsku upravu i prijaviti posjedovanje spreja. Ako žena ne prijavi policiji posjedovanje spreja, a kontrolom on bude pronađen, postoji novčana sankcija od 2.000 do 5.000 KM. Te kazne regulirane su u općem zakonu o naoružanju – pojasnio nam je Mrnjavac.

Mrnjavac je istakao da je djelovanje spreja na određenu osobu na otvorenom od 45 minuta do sat vremena, a u zatvorenom prostoru djelovanje je duže, od sat do sat i po.

U MUP-u Kantona Sarajevo rečeno nam je da Zakon o nabavljanju, nošenju i držanju oružja i municije, a radi se o kantonalnom zakonu, između ostalog predviđa da je dozvoljena nabavka i držanje spreja isključivo ženama, uz obavezu da se nakon kupovine u roku od osam dana posjedovanje prijavi policiji. Kantonalna skupština je donijela taj zakon, a policija je, kako nam je rečeno, dužna da ga primjenjuje.

S obzirom da se radi o kantonalnom zakonu, to po definiciji podrazumijeva da ukoliko policija u drugom kantonu ili entitetu kod neke žene pronađe sprej, protiv nje slijedi prijava jer je u drugim kantonima to zabranjeno. U policiji nezvanično kažu da baš i nisu sretni sa ovim rješenjem.

Neophodna kontrola

– Postavlja se pitanje ko kontroliše te sprejeve, šta je u njima, jer je činjenica da je to hemija, čija upotreba izaziva određene reakcije, uglavnom očiju, a neki čak i pojačano lučenje pljuvačke i sline. Samim tim su veoma moguće komplikacije ili posljedice po osobu koja bude pošpricana. Drugi problem je kada policija zaustavi ženu i kod nje pronađe sprej u tašni, nemoguća je trenutna provjera da li je to prijavljeno ili ne, a drugo što u našem kantonalnom zakonu nema kaznene odredbe šta se radi ako nije prijavila – kazao nam je Dragan Mioković, portparol MUP-a KS.

Ono na što se treba skrenuti pažnja zakonodavcu, tvrde u policiji, je to da se radi o sredstvima čija prodaja mora biti podložna kontroli u smislu kvaliteta. Također, potrebno je obratiti pažnju i prilikom upotrebe spreja jer i onaj ko ga upotrebljava mora znati kako to radi da ne bi sam došao u situaciju da bude pod njegovim djelovanjem.

– Ono što je sigurno, uz poštovanje zakonodavca da se omogući određeni stepen zaštite ženama, jeste da sprej definitivno nije bezazleno sredstvo. To je nešto što na određen način mora biti pod kontrolom jer može biti opasno. Potencijalnog napadača sprej onesposobljava trenutno, a velika količina može izazvati gušenja i druge opasne reakcije – pojasnio nam je Mioković.

Opasnost je i navodna prodaja “papar” sprejeva koji se, kako nam je rečeno, ponekad mogu naći na gradskim tržnicama i tezgama. To nije dozvoljeno i takvi proizvodi nisu provjereni, a nabavljaju se ilegalnim putevima.

Izvor: Avaz

Leave a Reply