Njemački mediji: Srbija ne ispunjava pravne standarde za EU
Srbija, iako drugačije tvrde zvaničnici Evropske komisije, ne ispunjava u dovoljnoj mjeri pravne standarde za dalje približavanje Evropskoj uniji (EU), prenosi danas njemački list “Suddeutsche Zeitung” pozivajući se na povjerljivi izvještaj pravnih stručnjaka te komisije.
Povjerljivi izveštaj evropskih pravnika optužuje Srbiju za “izrugivanje pravu” iako Brisel prenosi da je vlada u Beogradu ostvarila “enormni napredak”, što je nedavno rekao i komesar EU za proširenje Štefan File, piše njemački list “Suddeutsche Zeitung” a prenosi njemački radio “Deutsche Welle”.
List postavlja pitanje “da li Evropska komisija, kada je riječ o Srbiji kao pravnoj državi, ne gleda tako precizno, kako bi ta država što prije bila primljena u EU?”
U julu je Evropska komisija poslala pravnike u Beograd da bi stekli uvid u određene pravne procedure. Riječ je pijre svega o prigovorima sudija i državnih tužilaca koji poslije smjene u srpskom pravosuđu 2009. godine više nisu mogli da se vrate na svoja radna mjesta, navodi njemački list.
Taj dnevnik dodaje da je “zadatak posmatrača bio da ustanove da li su u čitavoj proceduri poštovana pravila pravne države” i ističe da “očigledno – nisu, kao što proizilazi iz izvještaja posmatrača”.
U izveštaju pravnih eksperata EK se o riješavanju prigovora neizabranih sudija i tužilaca govori kao o, kako prenosi list, školskom primjeru “izrugivanja pravu”.
Pravo tih sudija i državnih tužilaca na fer proces je u ozbiljnoj mjeri prekršeno, a govori se i o nedozvoljenom uticanju politike na pravosuđe. Pomenuti procesi su vođeni samo da bi se zadovoljila forma, piše u dokumentu koji je nazvan privremenim izvještajem, prenosi “Suddeutsche Zeitung”.
Njemački list navodi i da je privremeni izjveštaj sastavljen u septembru, a da je u oktobru Evropska komisija u svom zvaničnom izveštaju o Srbiji, za iste postupke saopštila da su sprovedeni na zadovoljavajući način i da su kritikovane samo manjkavosti u proceduri.
To je u jasnoj suprotnosti sa izvještajem evropskih posmatrača, navodi dalje list i dodaje da posmatrači smatraju da je postupak bio nefer već i samo zbog toga što su ga vodili dijelom isti ljudi koji su i donijeli prvobitne odluke protiv podnosilaca žalbe, ali da ni sam postupak nije bio u skladu sa standardima pravne države.
Eksperti su dalje naveli i da su, na primjer, stalno uvođeni novi dokazi, a zabilježeni su i pokušaji da se teret dokaza preokrene na štetu podnosilaca žalbi, prenosi list.
Neki uopšte nisu ni mogli da se brane jer im nije ni saopšteno za šta su optuženi, a na gotovo svim saslušanjima povrijeđen je princip pretpostavke o nevinosti, prenosi “Suddeutsche Zeitung” dijelove izvještaja.
Izvještaji u nekim slučajevima podsjećaju na slike mračnih vremena: neki su na saslušanje morali da čekaju u prostoriji u kojoj je bilo samo nekoliko stolica, a nije bilo ničeg za piće ili za jelo. Saslušanja su u nekim slučajevima počinjala u tri sata ujutro, prenosi dalje “Deutsche Welle” pisanje minhenskog lista.
“Suddeutsche Zeitung” ističe da će sada evropski komesar Štefan File morati da objasni Evropskom parlamentu protivriječnosti između zvanične ocjene EK i izvještaja stručnjaka.
List prenosi i izjavu poslanice Zelenih u Evropskom parlamentu Franciske Brantner da će “Evropska komisija ovu protivriječnosti morati da vrlo precizno razjasni ako želi da sačuva svoj kredibilitet kada je riječ o proširenju EU”.
(dnevniavazba)