Srbi će se iseliti iz Srebrenice, jer su u ovoj opštini građani drugog reda!?
Srpski narod u Srebrenici neće dozvoliti eventualne izmjene Izbornog zakona BiH, kojim bi vlast na narednim lokalnim izborima ponovo birali Bošnjaci, koji ne žive u ovoj opštini, kažu u nevladinim organizacijama.
U otvorenom pismu koje je devet nevladinih organizacija iz Srebrenice poslalo institucijama RS, BiH, ambasadama i međunarodnim organizacijama navodi se da se oni protive bilo kakvom posebnom izbornom statusu ove opštine, koji je bio na izborima 2008. godine, kada su lica, koja su 1991. godine imala prebivalište u Srebrenici, mogla da glasaju za kandidate u ovoj opštini.
– Nelogično je da 25 odsto Bošnjaka koji žive na područje opštine Srebrenica ima 80 odsto vlasti.
Taj princip je nedemokratski i on je neodrživ, jer se uspostavlja samovolja jednog naroda – naglašava se u pismu i dodaja da nevladine organizacije traže iste standarde i prava i za Srbe i za Bošnjake.
Kako se navodi, svako nametanje rješenja protiv volje bilo kog naroda stvara veći stepen etničke mržnje i dalje prolongiranje nesigurnosti u Srebrenici.
Srpski narod će tražiti kolektivno iseljavanje iz ove opštine ako se i dalje bude udovoljavalo volji samo jednog naroda – bošnjačkog. Radi budućnosti Srebrenice, smatramo da treba uspostaviti mehanizme koji su isti i za srpski i za bošnjački narod koji ovdje živi, navodi se u pismu, te dodaje da 12 godina u Srebrenici apsolutnu izvršnu, zakonodavnu, sudsku i policijsku vlast imaju Bošnjaci. Nevladine organizacije kažu da ovim pismom žele da upozore institucije i političare u RS i BiH kako se više ne bi ponavljala izborna 2008. godina. Među nevladinim organizacijama koje su potpisale ovo otvoreno pismo nalazi se i Boračka organizacija Srebrenice.
Miloš Milovanović, sekretar BO Srebrenica, kaže da predstavnici Bošnjaka iz Srebrenice posjećuju strane ambasade i OHR, kako bi ponovo došli do izmjena zakonskih propisa.
– Nećemo prihvatiti da se ponovo promijeni Izborni zakon i ako bude potrebno preduzećemo sve mjere, koje ne isključuju ni proteste – istakao je Milovanović. On kaže da Bošnjaci ponovo žele da osvoje načelničko mjesto, tako što će njihovi kandidati dobiti podršku onih koji žive daleko od Srebrenice.
– Prije tri godine glasovi su stizali u vrećama, pa hoće da tako bude i 2012. godine na lokalnim izborima – naglasio je Milovanović, te dodao da je to neprihvatljivo za srpski narod. Kako je objasnio, ako ponovo dođe do zakonskih izmjena, onda će manjina ponovo vladati većinom.
S njim se slaže i Mladen Grujičić, predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica, koji očekuje da će od nadležnih institucija RS i BiH dobiti povratnu informaciju u vezi s otvorenim pismom.
– Krajnje je vrijeme da se stane u kraj opstrukcijama, prema kojim vlast u Srebrenici biraju oni koji ovdje ne žive godinama. U Srebrenici je stanje loše zato što o životu ove opštine odlučuju oni koji su kilometrima udaljeni od ovog mjesta – kazao je Grujičić. Prema njegovim riječima, zahvaljujući izmjenama Izbornog zakona 2008. godine korist je samo ostvarilo zvanično Sarajevo i bošnjački politički vrh BiH.
S druge starane, Brankica Bošković, predsjednica Udruženja žena “Podrinje 1″ kazala je kako je najbitnije da su se nevladine organizacije udružile kako bi se pokušao riještiti ovaj problem.
– Vidjećemo kakve će ovo rezultate dati. Ne očekujem da će se nešto posebno promijeniti – naglasila je Boškovićeva. Otvoreno pismo potpisalo je i Udruženje za razvoj poljoprivrede “Srednje Podrinje Crvica”, NVO “Drina” Skelani, Udruženje za razvoj kulture i turizma “Mozaik”, udruženja za ekologiju, etnos, održiv opstanak i povratak “Eko-Gradina” i “Eko-vrela Guber”, te udruženje “Zadrugar”.
Branko Petrić, predsjednik Centralne izborne komisije BiH, kazao je da su izmjene Izbornog zakona, koje su usvojene 2008. godine, važile samo za tadašnje lokalne izbore u Srebrenici.
– Slična pitanja još se nisu pominjala u Interresornoj radnoj grupi za pripremu prijedloga izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH. Ne znam da li će neko pokrenuti neko novo pitanje oko izmjene zakonskih propisa koji će se odnositi na Srebrenicu. Ako i dođe do nekih inicijativa, onda to mora da prođe parlamentarnu proceduru – kazao je Petrić.
(kipba)