Jordanski kralj pokrenuo borbu protiv korupcije,pro-islamska opozicija nezadovoljna
Jordanski kralj Abdullah povećava borbu protiv korupcije i to protiv osoba koje su nekad smatrane “nedodirljivim”, ali ne uspijeva udovoljiti zahtjevima za reformama koje traži jaka pro-islamska opozicija.
Hapšenje bivšeg gradonačelnika Ammana Omar Maanija u utorak zbog pronevjere, te odbijanje suda da prihvati kauciju od strane čovjeka veoma bliskom kralju i kraljici pokazuje da je borba protiv korupcije ozbiljna.
Pritvaranje Maanija, koji je bio gradonačelnik od 2006. do ove godine, se desilo nakon što se kralj sastao s visokim dužnosnicima, zastupnicima i članovima državne Komisije za borbu protiv korupcije kako bi se zatražilo brzo djelovanje.
“Građani više ne mogu tolerirati korupciju. Oni žele da se kazne korumpirani koji su pokrali javna sredstva. Niko nije iznad zakona”, rekao je kralj na sastanku.
Demonstranti mjesecima traže obračun sa korupcijom u državnom aparatu, a vlada sad najavljaju odlučne mjere.
Tužitelji su pozvali nekoliko bivših visokih dužnosnika, uključujući i tri premijera i šefa kraljevskog dvora, da svjedoče u jednom slučaju korupcije, izvijestile su dnevne novine Al-Rai, koje su u državnom vlasništvu.
Također, nametnuta je zabrana putovanja desetinama istaknutih privrednika, rekao je šef predsjednik Komisije za borbu protiv korupcije Samih Bino.
Ti privrednici su osumnjičeni za umiješanost u pronevjeru stotina miliona dolara javnih sredstava.
No, poduzete mjere zasad nisu zadovoljile pro-islamsku stranku Islamski front (IAF), koja predstavlja političko krilo jordanskog Muslimanskog bratstva.
“Preliminarni koraci su poduzeti kako bi se borilo protiv korupcije, ali oni apsolutno nisu dovoljni,” rekao je za AFP Zaki Bani Rsheid, čelnik političkog biroa IAF-a.
“Borba protiv korupcije zahtijeva originalnu i ozbiljnu političku volju, koja nije prisutna”, dodao je on, upozoravajući na “pokušaje da se osujete zahtjevi naroda za pravim reformama.”
“Korupcija u Jordanu je duboko ukorijenjena i uživa zaštitu dijelova režima”, dodao je on.
Vanjski dug Jordana iznosi 18 milijardi dolara, što je više od 65% bruto domaćeg proizvoda. Iznosio je 7 milijarda dolara 1999., kada je kralj Abdullah došao na prijestolje.
(minberba)