Godinu dana nakon što je u Tunisu počeo val prosvjeda poznatiji pod nazivom Arapsko proljeće, Sjeverna Afrika i dalje ne miruje. Iako su Egipćani revolucijom uspjeli srušiti dugogodišnjeg vođu Hosnija Mubaraka, privremena vojna vlast izazvala je frustracije kod dijela stanovništva zbog sporosti prijenosa vlasti na civilne strukture.
Ni netom provedeni parlamentarni izbori nisu smirili situaciju u Kairu gdje su se u petak i subotu egipatski vojnici sukobili sa stotinama prosvjednika. U sukobima je poginulo najmanje devet ljudi, a više od 300 ih je ozlijeđeno. Vojska je na prosvjednika nasrnula palicama, a s krovova su ih zasuli i kamenjem. Prosvjednici su se pokušavali zaštititi kacigama, satelitskim antenama i metalnim pločama. U vezi s najnovijim događanjima oglasio se i egipatski premijer Kamal al-Ganzouri koji je prosvjede opisao kao “kontrarevoluciju”
– Oni koji sudjeluju u ovim nasilnim prosvjedima nisu revolucionarna mladež – dodao je al-Ganzouri.
Prosvjednici zahtjevaju trenutačnu predaju vlasti u civilne ruke. Smatraju da je vojska koja zemlju vodi posljednjih desetak mjeseci nastavila praksu prijašnjeg režima što dokazuju i uhićenja i prebijanja prosvjednika. Najnovije nasilje osudili su i islamisti i liberali, a stranka Muslimansko bratstvo, koja vodi na izborima, poručila je vojsci da se ispriča za počinjene zločine.
(daljecom)