Talibani u akciji – to znači mnogo mrtvih američkih terorista
U napadu talibanskih mudžahida na američku bazu u distriktu Dara-I-Pech, provincija Kunar, poginulo je najmanje 9 američkih vojnika, dok je 15 ranjeno. Ove gubitke NATO je priznao, dok stvarni gubici još uvijek nisu poznati.
Talibanski mudžahidi napali su manju maeričku bazu na jugu zemlje, u provinciju Kunar, a teške borbe nastavile su se tokom cijelog dana. Glasnogovornik NATO-a je upozorio na „gubitke na obje strane“, a u zadnjih nekoliko minuta pres-konferncije priznao je pogibiju 9 američkih vojnika.
„Pobunjenici (tj, mudžahidi) su napali bazu pješačkim oružjem, mitraljezima, ručnim bacačima i minobacačima iz kuća i džamije u Wanatu“ tvrdi glasnogovornik NATO snaga u Afganistanu.
Inače borbe se dešavaju blizu mjesta gdje su američke snage prije devet dana izvršile pokolj nad civilima, u jednom od njihovih mnogobrojnih zračnih udara. Guverner Nuristana, dr. Hazrat Hazratin Noor, izjavio je za The Times:“ Talibani su juče napali američku bazu,a Amerikanci su onda bombardirali cijelo područje. Nakon napada, Amerikanci su odlučili da pomjere svoju bazu u centar distrikta, Wanat, i tu se se ukopavali, pokušavajući napraviti bazu na pijaci u centru grada. Sada Talibani ponovo napadaju.“
Glasnogovornik talibanskih mudžahida, Zabiullah Mujahed, tvrdi da su talibani zauzeli američke položaje.
„ Od juče traju borbe. Uništili smo cijelu bazu. Ne znamo koliko je Amerikanaca i Talibana poginulo.“
Širom zemlje nastavljaju se napadi na američke teroriste i njihove pomagače. U Helmadnu NATO je priznao pogibiju jednog američkog vojnika, u teškim borbama oko grada Singina i rijeke, a priznali su gubitak i jednog mađarskog vojnika, koji je otišao poginuo u sjevernoj provinciji Baghlan.
Dvije oficirke tzv. afganistanske policije takođe su ubijene u centralnoj provinciji Ghazni. Kao razlog njihovg smaknuća Talibani su naveli da su policajke učestvovale u organiziranju lanca prostitucije za američke i ostale NATO okupatore.
Uruk.net/ AP/ CNN/ Islambosna