Aparthejd i okupacija Palestine

0

fascism

U vrijeme kada se Russelov tribunal za Palestinu sastaje da diskutira o Palestini, Izrael je već nadmašio rasističku eru Južnoafričke Republike. U izraelskim zatvorima više Palestinaca nego je bilo političkih zatvorenika u južnoafričkom zatvoru Robben Island

Ove sedmice Russelov tribunal za Palestinu razmatrat će pitanje da li su postupci Izraela na Okupiranoj palestinskoj teritoriji (OPT) osnova za krivično djelo aparthejda prema Međunarodnoj konvenciji o suzbijanju i kažnjavanju zločina aparthejda iz 1973. godine. Ova konvencija, koja je uvrštena u Rimski statut Međunarodnog krivičnog suda, ne odnosi se samo na aparthejd u Južnoafričkoj Republici. Umjesto toga, ona međunarodnim zakonom zabranjuje postupke koje nalikuju aparthejdu.

Filozof Bertrand Russell 1960-ih godina osnovao je Russelov tribunal da bi ispitivao ratne zločine počinjene za vrijeme rata u Vijetnamu. Tribunal ponovo zasjeda da bi razmotrio kršenja međunarodnog prava od strane Izraela. Ovo nije tribunal sudskog tipa, nego tribunal koji se sastoji od renomiranih članova iz različitih zemalja i koji ima za cilj da ispita da li je Izrael prekršio međunarodne krivične zakone i treba li biti pozvan na odgovornost.

Ukratko, Russelov tribunal je sud međunarodnog javnog mnijenja. Njemu će, u Cape Townu, biti predstavljeni dokazi o opsegu Konvencije o aparthejdu iz 1973. godine, o aparthejdu u Južnoafričkoj Republici, o postupcima Izraela u OPT-u, pogotovo na Zapadnoj obali, te o tome da li ovi postupci dovoljno nalikuju aparthejdu da bi se na njih mogla primijeniti Konvencija o aparthejdu iz 1973. Izraelska vlada pozvana je da svjedoči, ali do sada nije odgovorila na poziv. Stoga je nesumnjivo da će Izrael biti kritiziran u većini dokaznog materijala.

Mir i pravda

Nijedan međunarodni tribunal ne može pozvati Izrael da odgovara za svoje postupke jer Izrael odbija prihvatiti nadležnost Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda. Russellov tribunal ima za cilj da ispravi ovu slabost u međunarodnom pravosudnom sistemu, stvarajući uvjete da Izrael odgovara pred sudom međunarodnog javnog mnijenja. Tribunal ne želi opstruirati, nego promovirati mirovni proces. Ali nema mira bez pravde. Ovo je osnovni princip kojem je većinu svog života posvetio nekadašnji tužilac Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Richard Goldstone, autor teksta objavljenom u New York Timesu 31. oktobra 2011. u kojem je kritizirao Russellov tribunal.

Je li istinito reći, kao što je Richard Goldstone tvrdio, da ne postoji osnova za upoređivanje izraelske okupacije OPT-a s aparthejdom? Je li istinito, kako on tvrdi, da su takve sugestije „štetne“ i „netačne“ ili one imaju smisla? 

Naravno, režimi aparthejda i okupacije su različiti. Južnoafrička Republika za vrijeme aparthejda bila je država koja je diskriminirala svoj narod. Imala je za cilj da podijeli državu na bijelu Južnoafričku Republiku i crnački Bantustan. Njeni sigurnosni zakoni su korišteni da brutalno suzbijaju protivljenje aparthejdu. S druge strane, Izrael je okupatorska sila koja upravlja stranom teritorijom i narodom pod režimom koji priznaje međunarodno pravo – ratnom okupacijom.

Međutim, u praksi, nema mnogo razlika. Oba režima karakterizira, ili je karakterizirala, diskriminacija, represija i komadanje teritorije (to jest, oduzimanje zemljišta).

Mnoge sličnosti

Izrael diskriminira Palestince na Zapadnoj obali i u Istočnom Jerusalemu, u korist pola miliona izraelskih naseljenika. Njegove restrikcije slobode kretanja, koje se ogledaju u bezbroj ponižavajućih kontrolnih tačaka, nalikuju „zakonima prolaza“ iz vremena aparthejda. Njegovo uništavanje palestinskih domova nalikuje uništavanju domova koji su pripadali crncima po Zakonu o grupnim područjima iz aparthejda. Oduzimanje palestinskih poljoprivrednih dobara pod izgovorom gradnje sigurnosnog zida podsjeća nas na slične stvari. I tako dalje. Zaista, Izrael je prevazišao aparthejd gradnjom posebnih (i nejednakih) puteva za Palestince i naseljenike.

Za vrijeme aparthejda, sigurnosna policija je naveliko mučila ljude. To isto čine izraelske snage sigurnosti. Bilo je mnogo političkih zatvorenika u zatvoru Robben Island, ali više je palestinskih političkih zatvorenika u izraelskim zatvorima.

Za vrijeme aparthejda, Južna Afrika je oduzimala crnačku zemlju i davala je bijelcima. Izrael je oduzeo zemlju Palestinaca u korist pola miliona naseljenika i u svrhu gradnje sigurnosnog zida u okviru Palestinske teritorije – a oba čina nisu u skladu s međunarodnim pravom.

Većina Južnoafrikanaca koji posjete Zapadnu Obalu pogođeni su sličnostima između aparthejda i postupaka Izraela na tom mjestu. Postoji dovoljno dokaza da Russelov tribunal otvori legitimnu istragu o tome da li Izrael krši zabranu aparthejda propisanu Konvencijom o aparthejdu iz 1973. i Rimskim statutom.

Piše: John Dugard
Izvor: Al Jazeera

Leave a Reply