Godišnjica smrti bošnjačkog velikana:Ali-paša Rizvanbegović gradio je na sve strane

0

Godišnjica smrti bošnjačkog velikana:Ali-paša Rizvanbegović gradio je na sve strane

Među najistaknutijim Bošnjacima 19. stoljeća zasigurno je Ali-paša Rizvanbegović, koji je umro na današnji dan 1851. godine. Prema riječima Envera Imamovića, arheologa i historičara, Rizvanbegović je ušao u historiju Bosne kao veliki vakif i političar, zbog čega je taj period označen njegovim likom.

Imamović je istakao da je Ali-paša pripadao krugu plemenitih Bošnjaka te da je živio i djelovao u Stocu.

– Riječ je o jednom velikanu. On je čitavu Hercegovinu preporodio u privrednom pogledu. Zasadio je masline, vinovu lozu i dudove. Otvarao je kovačnice, trgovine, gradio je na sve strane džamije, ćuprije… U Blagaju mu je jedna od najpoznatijih džamija i na samom Vrelu Bune koju sam prije dvije godine otkopao. Bio je veliki vakif – kaže Imamović.

Džamija Ali-paše Rizvanbegovića na Buni

Jedna od karakteristika lika Ali-paše Rizvanbegovića jeste da je bio protivnik pokreta Huseina-kapetana Gradaščevića zvanog Zmaj od Bosne.

– Za zasluge koje je pokazao u borbi protiv Gradaščevića 1833. godine imenovan je hercegovačkim vezirom i otad pa sve do smrti gotovo je samostalno upravljao Hercegovinom, koja je 1833. godine izdvojena iz Bosanskog pašaluka i pretvorena u poseban ajalet – kaže Imamović.

Kad je centralna vlada, polovinom 19. stoljeća, poslala u Bosnu Omer-pašu Latasa da skrši otpor bosanskih feudalaca, Ali-paša je stao na stranu feudalne oligarhije. S visokog položaja pao je zbog jednog krvoloka Latasa, kaže Imamović.

– Ali-pašu je optužio da je bio dvoličan. Uhvatio ga bez suda, zavezao na magarcu, a sin ga je tako vodio kroz mnoga mjesta gdje su ga ljudi kamenovali. Ubijen je na spavanju. Kako je zapisao fra Jukić, završio je kako ne bi ni najgora fukara – kaže Imamović. 

Pismo Ali-paše Rizvanbegovića crnogorskom vladiki Petru II

Ali-paša Rizvanbegović rođen je u Stocu 1783., a ubijen u Dobrunu kod Banje Luke koncem marta 1851. godine. Sahranjen je kod Ferhadija džamije u Banjoj Luci, gdje je kasnije nad njegovim grobom sagrađeno turbe.

(dnevniavazba)

Leave a Reply