Ako od tog ukupnog iznosa izuzmemo 60 miliona KM budžeta od Agencije za agrarna plaćanja, koja služe za subvencije poljoprivredi, dođemo do podatka da za plate u agencijama u RS ode više od 40 odsto sredstava.
Pored toga, od 927.000 KM, koliki je budžet Agencije za uzgoj i selekciju u stočarstvu, na plate ode skoro 90 odsto, ili 820.000 KM. Gotovo ista situacija je i s Agencijom za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, čiji je budžet 806.000 KM, dok za plate zaposlenih u toj agenciji bude izdvojeno 674.000 KM.
Upravo zbog ovih pokazatelja, odnosno činjenice da u RS postoje agencije koje sredstva uglavnom troše na plate zaposlenih, a da se rezultati njihovog rada ne vide u javnosti, Vlada RS najavila je reviziju svih agencija.
Nakon javne rasprave o Nacrtu budžeta RS i Ekonomske politike za 2012. godinu, na kojoj su učestovovali Savez sindikata RS (SS RS) i Vlada RS, dogovoreno je da se izvrši revizija svih postojećih agencija, gdje se, po mišljenju Ranke Mišić, predsjednika Saveza sindikata RS, može naći više novca za socijalna davanja.
Gdje god uočimo neefikasnost agencija, ići ćemo na ukidanje, a njihov rad će preuzeti ministarstva, kazao Džombić
Mišićeva je juče istakla da niko nije protiv agencija već da jednostavno javnosti treba pokazati rezultate njihovog rada, jer se oni ne vide, a sa druge strane troše ogroman novac.
“Pojedine agencije za svoj rad ne odgovaraju nikome. Nismo protiv svih agencija, ali većina njih može da se vrati pod okrilje ministarstava koja su ih i osnovala i da se na taj način uštedi novac. Ako neko misli da griješimo neka izađe u javnost i pokaže rezultate rada tih agencija jer mi ih ne vidimo”, kazala je Mišićeva.
Ona naglašava da postoje agencije koje 90 odsto sredstava troše na plate te da njihovom revizijom može biti pronađen novac koji bi bio usmjeren na socijalna davanja ili za radnike “opljačkane u procesu privatizacije”.
“Gdje god uočimo neefikasnost agencija, ići ćemo na ukidanje, a njihov rad će preuzeti ministarstva. Na taj način možemo doći do smanjenja troškova, ne samo za plate, nego i za sve ono što vuče jedno radno mjesto”, kazao je u prošli petak Aleksandar Džombić, premijer RS, nakon javne rasprave o Nacrtu budžeta RS i Ekonomske politike RS za narednu godinu.
Prema nezvaničnim informacijama, među prvim agencijama koje bi se mogle naći na udaru su agencije koje je osnovalo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, i to Agencija za šume, Agencija za uzgoj i selekciju u stočarstvu, Agencija za agrarna plaćanja i Agencija za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi. Pored navedenih agencija, ovo ministarstvo je nadležno i za dvije agencije za vode oblasnog sliva rijeke Save i Trebišnjice, koje godišnje ukupno potroše oko 6,3 miliona KM.
Revizijom može biti pronađen novac koji bi bio usmjeren na socijalna davanja
Mladen Stojanović, direktor Agencije za uzgoj i selekciju u stočarstvu RS, kaže da je činjenica da oni potroše oko 90 odsto budžeta za plate 48 zaposlenih, ali je isto tako činjenica da je njihov budžet malen za materijalne troškove.
“Treba nam više sredstava kako bismo bili na terenu u direktnom kontaktu s poljoprivrednim proizvođačima”, ističe Stojanović.
On navodi da su rezultati rada ove agencije u 2011. godini ažurirani registar poljoprivrednih proizvođača, urađena kontrola proizvoda i ostvarene veze s udruženjima.
Na pitanje da li misli da se agencija na čijem je čelu treba “utopiti” u Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Stojanović kaže da je to diskutabilno pitanje.
Agencija Budžet (KM) Troškovi za plate (KM)
Za vode oblasnog sliva rijeke Save 5.797.700 1.041.400
Za uzgoj i selekciju u stočarstvu 927.000 820.000
Za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi 806.000 674.000
Za agrarna plaćanja 60.718.000 550.000
Za državnu upravu 623.000 416.000
Za šume 571.000 413.000
Za upravljanje oduzetom imovinom 578.000 347.000
Za vode oblasnog sliva rijeke Trebišnjice 594.000 174.000
Za bezbjednost saobraćaja 143.700 106.000
Napomena: Pored ovih devet zasebnih agencija, u RS imaju još dvije agencije koje se finansiraju od granta nadležnog ministarstva i to Agencija za mirno rješavanje radnih sporova, koja potroši 340.000 KM, i Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća, čiji je budžet 700.000 KM.
(nezavisnecom)