Sirijski ustanak mrtvih

0

Globus

 

Srušit ćemo Asada do kraja zime…nećemo mu oprostiti deset tisuća ubijenih. Od Gadafijeve sudbine može se spasiti samo bijegom u Kubu ili Venezuelu

 

Aiman Almasri (30) iz gradića Dara na jugu Sirije proveo je 45 dana u zatvoru iz kojeg je pušten jer je doživio srčani udar. Čim je izašao, s trudnom ženom Amani (25) krenuo je na 4 dana dug put prema sjevernom Libanonu. Prije 14 dana ilegalno su prešli granicu. Tjedan dana poslije rodio im se sinčić Fahid. Aiman ga je nazvao po svom najboljem prijatelju, kojeg su metkom u glavu na ulici ubili sirijski vojnici. Imao je 29 godina i troje male djece.

 

“Star je samo četiri dana. Rodio se nakon 8 mjeseci trudnoće. Nije ni čudno s obzirom na sve što samo žena i ja prošli. U Dari smo svi izašli na ulice nakon što je vojska iz čista mira na smrt pretukla dvojicu dječaka. Nismo bili naoružani, no sve su muškarce iz mjesta mlađe od 40 godina pohapsili. U zatvoru se me redovito tukli i mučili strujom. Policajci su urinirali u kantu i onda mi to prolili na glavu. Dok sam bio u zatvoru, srušili su mi kuću. Mnogi moji poznanici koji su bili vojnici dezertirali su i priključili se pokretu otpora. Još su slabo naoružani, no uspijevaju nekako sprečavati sirijsku vojsku da uđe u Daru i ubija ljude. Tamo vlada pravi rat. Gotovo svi moji prijatelji su u zatvoru i ne znam jesu li uopće živi. Godinama smo bili sretni što nismo gladni, ali kad smo vidjeli revolucije u Tunisu i Egiptu, shvatili smo da ni mi ne smijemo sjediti skršenih ruku dok vojnici tuku djecu. Nadam se da će Asad što prije pasti i da ću se vratiti u Siriju”, govori Aiman dok njegova žena umotana u deku leži na madracu u kutu vlažnog sobička i u naručju drži svog prvorođenca.

 

Njihov skromni, noću vrlo hladan, privremeni dom je napuštena škola u mjestu Rama, na krajnjem sjeveru Libanona, na samoj granici sa Sirijom, 30-ak kilometara od sirijskog grada Homsa, u kojem se zadnjih tjedana vode najžešće borbe između vojske Bašara al-Asada i pobunjenika koji se odnedavno nazivaju i Sirijskom oslobodilačkom vojskom. Vojnici i časnici koji Asadu otkazuju poslušnost osnivaju svoje postrojbe. Taj se grad od početka nemira u Siriji, koji nakon 8 mjeseci sve više prerastaju u građanski rat, smatra jednim od središta pobune protiv režima u Damasku.

 

Arapsko se proljeće u Siriji pretvorilo u krvavu jesen s neizvjesnim ishodom. Strani novinari u Siriji nisu dobrodošli, pa su i vijesti koje otamo stižu vrlo šture. Asad za nemire optužuje terorističke skupine potpomognute iz inozemstva i prijeti im konačnim obračunom. Na dan gine 20-ak ljudi, ponekad i više, navodno na obje strane. Do sada je, procjenjuje se, život izgubilo oko 4000 ljudi, a još deset puta toliko ih je uhićeno i o njihovim se sudbinama ništa ne zna. Zapad i prvi susjed Turska pozivaju Bašara al-Asada da odstupi. Podržavaju ga Iran, Rusija i Kina, ali su mu leđa okrenule sve arapske zemlje pošto su propali pokušaji Arapske lige da se uspostavi primirje. Svi osim Libanona koji je već desetljećima pod snažnim, praktički kolonijalnim utjecajem autokratskog režima u Damasku.


(jutarnjihr)

Leave a Reply