Krah eura bi značio i kraj EU, što bi sigurno prouzrokovalo i nesagledive posljedice po BiH – upozorio je ekonomski analitičar u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić, dodajući da se ne smije vjerovati da će do toga doći.
Hasić je rekao da bi prema “najcrnjem scenariju”, BiH u narednom periodu, preciznije do 2014. godine, morala da vrati 1,6 milijardi maraka duga finansijskim međunarodnim institucijama.
“S druge strane, vlasti u BiH i dalje se neracionalno ponašaju. Budžeti rastu na svim nivoima i neophodno je praviti rezove i uštede, kao što to rade ostale zemlje EU”, rekao je on.
Hasić je upozorio da ovaj region nije samo vezan za interne, nego i za eksterne uticaje, jer je više od polovine izvoza BiH vezano za zemlje EU, te bi krah u tom dijelu Evrope izazvao nesagledive posljedice po privredu BiH.
“U Grčkoj, Italiji, Španiji, kao i ostalim zemljama EU kriza, prvenstveno vezana za neracionalno ponašanje u bankarskom sektoru, već je uzela svoj danak, dospjevši do samih granica Njemačke i Francuske”, naveo je Husić.
Prema njegovim riječima, Francuska i Njemačka će, u situaciji koja je neprimjerena, posebno u finansijskom sektoru, veoma teško odbraniti jedinstvenu monetu evro.
“Izvjesno je da može doći do velikih problema u okviru eurozone”, naglasio je Hasić i upozorio na domino efekat povlačenja sredstava iz banaka koji najavljuje šok.
On ističe da kompanije i štediše u okviru ovih zemalja povlače i milijarde eura depozita iz banaka, a konkretno u Španiji, u trećem kvartalu povučeno je više od 50 milijardi eura.
On je rekao da i rast kamata, koje su sa 2,6 odsto skočile dvostruko početkom četvrtog kvartala, govori da je EU zaista u velikoj krizi”, pojasnio je Hasić.
Kao moguće posljedice ove situacije, Hasić je naveo masovna otpuštanja radnika, tj. povećanje nezaposlenosti, što bi prouzrokovalo velike lomove na ovom području.
(dnevniavazba)