Prema novom ustavu kojeg je predložio kralj Muhammed VI u svjetlu narodnih pobuna u arapskom svijetu, a koji je odobren na referendumu u julu, kralj sada mora izabrati premijera iz pobjedničke stranke, dok je dosada mogao imenovati koga je želio.
“Čekat ćemo da kralj Muhamed VI imenuje premijera prije nego što započnemo razgovore s drugim političkim strankama”, rekao je lider PJD-a Abdelillah Benkirane.
Maroko je bio suočen sa valom narodnih demonstracija nakon kojih je kralj Muhammed uveo određene ustavne reforme kako bi umirio narod. Iako se odrekao određenih ovlaštenja u korist parlamenta i vlade, on idalje ostaje glavna politička figura u zemlji i buduća vlada će morati sa njim sarađivati.
“Standardi će biti postavljeni od strane kralja”, rekao je politolog Khadija Mohsen, stručnjak za Maroko sa sjedištem u Parizu.
“On će nastaviti predsjedavati Vijećem ministara i i on se ne može zadovoljiti da bude van sistema.”
Nakon osvajanja samo osam mjesta na izborima 1997., PJD je zadobila na popularnosti osvojivši 42 mjesta u 2002., prvim izborima tokom vladavine kralja Muhammeda VI. Na posljednjim izborima u 2007. je završila kao druga stranka po veličini sa 47 mjesta u parlamentu.
Stranka se na početku fokusirala na socijalna pitanja kao što su protivljenje ljetnim muzičkim festivalima i prodaji alkohola, no okrenula se pitanjima koja dotiču širu glasačku publiku kao što su borba protiv korupcije i visoka stopa nezaposlenosti.
Tokom aktuelne kampanje je obećala smanjiti siromaštvo na pola i podići minimalne plate za 50 posto.
Američka državna tajnica Hillary Clinton u subotu je čestitala Maroku na parlamentarnim izborima, ali je upozorila da će zadatak izgradnje demokratije zahtijevati još “teškog posla”.
“Kao što smo vidjeli u tako mnogim promjenama koje se dešavaju u cijeloj regiji, politički lideri će biti suđeni ne samo na osnovu onoga što kažu, nego na osnovu onoga što čine”, rekla je ona.
(minberba)