‘Kur’an je kompatibilan sa savremenim američkim vrijednostima’
IslamBosna.ba – Uprkos činjenici da je objavljen prije 1.400 godina, Kur’an je kompatibilan sa savremenim američkim vrijednostima, tvrdi indijski režiser Faruk Masudi u svom novom dokumentarcu koji opisuje Kur’an kao suštinu koja vodi u duhovni put poput ničega drugog.
Kuranske savremene veze pojavit će se u narednim mjesecima kao dokumentarac zasnovan na istraživanju grupe američkih profesora od kojih je traženo da se udube u umove muslimana i istraže da li je Kur’an u raskoraku s modernim vremenima.
U islamu je seks dobra stvar. Allah nije samo Bog muslimana; čak i Jevreji i kršćani s arapskog govornog područja upotrebljavaju riječ Allah u svojim liturgijama. Poligamija je blagoslov. Muslimani ne obožavaju Muhammeda. Svako je rođen kao musliman, neke su od glavnih stavki koje se nalaze u dokumentarcu.
Film govori o glavnim temama u Kur’anu, uključujući i one najkontroverznije, poput džihada, žena, seksa, poligamije, mira i nasilja, izjavio je Masudi.
Masudi je objasnio da dokumentarac smješta islam u moderni kontekst i opovrgava poglede da je islam zastario, povezujući Kur’an s modernim konceptima poput demokratije, milostinje i raznolikosti.
Postoji toliko sličnosti između islama i Zapada, jer Kur’an je objavljen cijelom čovječanstvu. Muslimani nemaju monopol nad islamom, nad Knjigom niti nad Allahom, izjavio je Masudi.
Ljubazni Amerikanci
Masudi, koji je do sada napravio nekoliko sapunica i televizijskih emisija, izjavio je da je pronašao inspiraciju u dešavanjima nakon 11. septembra 2001. godine da bi ispravio opće pogrešno shvatanje islama na Zapadu.
Napravio sam ovaj film iz vrlo očiglednih razloga, jer nemuslimanske zajednice pogrešno prosuđuju muslimane i krajnje je vrijeme da stručni muslimani prikažu pravu sliku, objasnio je Masudi.
Islamofobi konstantno pokušavaju da naprave podjele između vjere i Amerike s obzirom na činjenicu da su one suštinski vrlo slične, objasnio je. Masudi je opisao američki narod kao učtiv, sofisticiran, ljubazan i darežljiv, te je izjavio da su to zapravo osnovni principi koji se nalaze u Kur’anu.
Osnovne vrijednosti su iste iako se životni stilovi mogu razlikovati, izjavio je.
Iskusni režiser je također odgovorio na kritike koje kažu da islam ženi ne garantuje jednaka prava objasnivši da je taj zaključak pogrešan, jer su ajeti izvučeni, izvrnuti i istrgnuti iz konteksta od strane islamofoba kako bi osudili islam i dokazali da su muslimanska društva patrijarhalna i da potčinjavaju žene.
Ovo potčinjavanje je dio ljudske prakse i osuđeno je od strane Boga, kao što Allah na nekoliko mjesta ponavlja u Kur’anu da su sva bića stvorena jednakim pred Njim, objasnio je Masudi.
Mediji i muslimanski neuspjeh
Mediji i muslimani su jednako odgovorni za negativna shvatanja o islamu i oboje igraju važnu ulogu, jedno je od zapažanja režisera.
Ne očekujem od medijskih radnika da pročitaju cijeli Kur’an prije nego li odrade svoju priču, rekao je Masudi dodajući: Mislim da smo mi muslimani neuspješni i moramo snositi odgovornost zbog nekomuniciranja s medijima na pravi način, u pravo vrijeme i na pravom mjestu.
Dokumentarac “Kur’anske savremene veze” nastoji doprijeti do medija kao i do državnih službenika i onih koji donose odluke kako bi im pružio čist pogled na neiskvaren sadržaj Kur’ana.
Kritike
Uprkost činjenici da je dobio dobre kritike od ciljne grupe, režiser je izjavio da do sada glavni distributeri nisu baš previše naklonjeni filmu i da se drže na odstojanju, ne vršeći distribuciju istog.
Distributeri su prvenstveno kritikovali nedostatak objektivnosti u filmu.
Ono što su oni zapravo i htjeli jeste nova ‘Fitna’, ali ovaj put od strane muslimana, a da se radi o Kur’anu, što sam izričito odbio, izjavio je on aludirajući na antiislamski film iz 2007. godine koji je uradio Holanđanin Geert Wilders, a koji je osuđivan sa svih strana zbog njegovog izjednačavanja islama sa terorizmom.
Antiislamski filmovi napravljeni od strane islamofobista navodno detaljno izučavanje Kur’ana poput Fitne i pseudodokumentarca Opsesija: Rat radikalnog islama protiv Zapada (op.prev. film koji je napravljen od strane cionista i distribuiran na kućne adrese u SAD-u dva mjeseca prije predsjedničkih izbora) postali su ozloglašeni u posljednjih nekoliko godina, često izazivajući medijske diskusije po pitanju učenja islama.
Najveći problem je nedostatak inteligencije u raspravama o islamu, koje su često vrlo strastvene, pune ekstremizma na obje strane, dodao je on, i često ljudi na obje strane propuste suštinu cijele stvari.
Niko nije smatrao da rješenje problema treba potražiti u Kur’anu i vidjeti o čemu on to zapravo govori, izjavio je masudi. Ovaj film ulazi u detalje i, nadam se, da će ispraviti destruktivna i pogrešna shvatanja koja propagiraju filmovi poput ´Fitne´ i ´Opsesije´.
Izvor: Middle East
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba