Nakon hapšenja ratnih čelnika Hadžića, šok među borcima: Izjednačavanje krivice!
Uhapšeni Mustafa Đelilović, Fadil Čović, Mirsad Šabić, Nezir Kazić, Bećir Hujić, Halid Čović, Šerif Mešanović i Nermin Kalember Buba
Šok i nevjerica zavladali su jučer među stanovništvom Hadžića, Pazarića, Tarčina i okolnih sela nakon vijesti da su u rano jutro uhapšena osmorica bivših političkih, vojnih i policijskih rukovodilaca zbog sumnje da su počinila ratni zločin nad Srbima i Hrvatima.
Akciju hapšenja po nalogu Tužilaštva BiH izveli su pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koji su tačno u 6.30 sati upali u kuće i priveli Mustafu Đelilovića (56), advokata Fadila Čović (58), Mirsada Šabića (57), Nezira Kazića (51), Bećira Hujića (54), Halida Čovića (58), Šerifa Mešanovića (54) i Nermina Kalembera Bubu (42).
Ratno predsjedništvo
Oni se terete za ratni zločin protiv stanovništva i ratnih zarobljenika koji su držani u zatočeništvu u logoru “Silos” u Tarčinu, prostorijama OŠ “9. maj” u Pazariću i u magacinima kasarne “Krupa”, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
– U ovim objektima civili i ratni zarobljenici bili su izloženi nečovječnom postupanju, mučenju, namjernom nanošenju tjelesnog ili duševnog bola, patnji i povreda tjelesnog integriteta ili zdravlja, oduzimanju prava na pravično suđenje, prisiljavanju na prinudni rad. Kao posljedica tih radnji više osoba je smrtno stradalo – kaže se u saopćenju Tužilaštva BiH.
Đelilović je bio predsjednik Skupštine Hadžića, zatim predsjednik Kriznog štaba, a kasnije i Ratnog predsjedništva Hadžića. Fadil Čović bio je načelnik Stanice javne bezbjednosti Hadžići i član Kriznog štaba te Ratnog predsjedništva Hadžića, dok je Mirsad Šabić bio policajc SJB Hadžići, a od 1. juna 1992. obavljao je funkciju komandira PS Pazarić.
Osumnjičeni Kazić bio je komandant 9. brdske brigade Armije RBiH od 19. januara 1993. do 4. novembra 1994. godine. Halid Čović i Hujić bili su upravnici “Silosa”, koji je rasformiran 27. januara 1996. Mešanović je bio zamjenik upravnika “Silosa” i upravnik logora u kasarni “Krupa” u Zoviku, dok je Kalember bio stražar u “Silosu”.
Pripadnici SIPA-e pretresili su i kuće uhapšenih radi pronalaska dokumentacije i dokaznih materijala. Ekipa “Dnevnog avaza” bila je jučer u Hadžićima, Pazariću i Tarčinu. Na svakom koraku osjetilo se ogorčenje zbog hapšenja.
– Ovo je užas. Hapse se ljudi samo zato što su u ratu bili na nekim funkcijama. Ne znam kome je u interesu da nas izjednače s pravim zločincima – kažu borci koje smo zatekli ispred Općine Hadžići, u kojoj je spremano održavanje sastanka posvećenog jučerašnjem hapšenju.
Naša ekipa bila je i u kućama uhapšenih. Članovi njihovih porodica su u šoku, uplakani i teško govore za medije. Kuća uhapšenog Šerifa Derviševića u Dubu kod Pazarića puna je rodbine. Dolaze i članovi Boračke koordinacije Hadžića kako bi pružili podršku i vidjeli mogu li nešto učiniti za Derviševiće.
– Došli su u 6.30 sati. Zatekli su nas na spavanju. Rekli su zbog čega Šerifa hapse. Bili su korektni. Pustili su ga da se umije i obuče. Za sat i po, koliko su bili ovdje, sve su nam pretresli. Šerif im je dobrovoljno predao ratne dokumente koje je imao – kaže uplakana Šerifova supruga Ifeta Mešanović.
Njena kćerka Sanela vjeruje u pravdu i nada se da će se sve dobro okončati.
Nemaju šta kriti
– Mi smo ovo očekivali, jer se dugo o tome priča. Ne zamjeramo ništa policajcima SIPA-e, jer i oni rade svoj posao, ali, nažalost, očito je da se ide na izjednačavanje krivice – kaže Sanela.
U kući Mustafe Đelilovića, sadašnjeg direktora Federalnog zavoda za poljoprivredu, u hadžićkom naselju Kućice plač i tuga. Njegova supruga još ne vjeruje da je on odveden.
– Klanjala sam sabah kada su došli. Ne mogu reći, bili su korektni, ali ipak ovo nije uredu. Imamo bolesnu nanu i djecu. Svi smo se istraumirali. Sve su nam pretresli. Pustili su ga da se obuče. Uzeli su jedan zapisnik iz rata. Moj muž nema šta da krije – kaže Sabina Đelilović.
Naša ekipa obišla je i “Silos”, koji je danas napušten. Bili smo i u školi u Pazariću, za koju se tvrdi da je bila logor. Nastava je uredno održavana, a učitelji su nam rekli da u školi jučer nije bilo pretresa.
Supruga pala na postelju
U kuću Nezira Kazića u Smuckoj kod Tarčina stalno su pristizali rođaci i rodbina. Kažu nam da je Nezirova supruga pala na postelju nakon policijske akcije.
– Još je istraga, pa ne znamo šta da kažemo. Upali su i odveli ga. Sve je ovo preteško za nas – kažu u kući Kazića.
Ni sin advokata Fadila Čovića nije želio davati izjave. Kratko nam je rekao da ne želi ometati istragu, potvrdivši da je po njegovog oca Fadila policija došla u 6.30 sati. U vrijeme naše posjete kuća porodice Čović u Grivićima i Fadilova advokatska kancelarija u Hadžićima bile su zaključane.
Izabrali advokate
Uhapšena osmorka prvo je odvedena u prostorije SIPA-e u Lukavici, odakle su u poslijepodnevnim satima predati tužiocu. Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić kazao nam je da su osumnjičeni izabrali advokate te da slijedi ispitivanje kod tužioca, nakon čega će se znati hoće li biti zatražen pritvor za njih.
Koliko je bilo zatočenih
Tužilaštvo BiH jučer nije preciziralo o kojem se broju zatočenih civila i zarobljenika radilo niti koliko ih je umrlo. Iz Udruženja logoraša RS već odavno plasiraju tvrdnje da je bilo 600 zatočenih Srba, od kojih 24 navodno nije dočekalo oslobađanje.
Poruka boraca; Čičko: Izjednačavaju se žrtve i zločinci
Koordinacioni odbor boračkih udruženja općine Hadžići nakon hapšenja ratnih komandanata s područja općine Hadžići na jučerašnjem sastanku u poslijepodnevnim satima izrazio je oštar protest i ogorčenje. Enver Čičko, predsjednik Patriotske lige općine Hadžići, u izjavi za „Dnevni avaz” naglasio je da je Koordinacioni odbor boračkih udruženja u stalnom zasjedanju.
Moralna podrška
– Mi znamo da oni nisu ratni zločinci i da je to pokušaj da se izjednače žrtve i zločinci. Svi smo zatečeni onim što se desilo i spremni smo pomoći u dokazivanju nevinosti naših kolega. Obišli smo porodice i dali im našu punu moralnu podršku – kaže Čičko.
Ističe da se na području općine Hadžići još traga za 106 osoba i da se ne zna gdje se nalaze njihova tijela.
– Druga strana traga za 30 osoba. Moram naglasiti da „Silos” nije bio logor, nego zatvor koji je organiziran po zakonskim propisma. Svi oni koji su se tamo nalazili nisu bili zatvoreni bez razloga. Kod tih zatvorenika nađene su ogromne količine teškog vojnog naoružanja i municije – pojasnio je Čičko.
Neprimjerene metode
U saopćenju za javnost Koordinacioni odbor općine Hadžići naveo je da su zaprepašteni samim načinom hapšenja, jer smatraju da je provedeno vrlo grubom i neprimjerenom metodom koja je uznemirila članove porodica uhapšenih, komšije i cjelokupno građanstvo.
– Radi se o osmorici vrlo uglednih i poštovanih građana koji su stalno bili na raspolaganju svim istražnim i prvosudnim organima i koji bi se u svakom trenutku odazvali bilo kakvom pozivu. Koordinacija boračkih udruženja pruža i pružat će punu podršku uhapšenima u nastojanju da se dokaže njihova nevinost i da se na osnovu stvarnih činjenica uruši koncept izjednačavanja ratnih zločina i ujednačavanja odgovornosti koja se i ne može porediti sa zločinima koji su izvršeni nad nesrpskim stanovništvom Hadžića – kaže se, između ostalog, u saopćenju.
Politička igra
Predsjednik Udruženja nestalih iz Hadžića Mehmed Musić hapšenje ratnih komandanata ocijenio je političkom igrom.
– Tokom agresije na BiH bio sam u sedam logora. Ubili su mi nekoliko članova porodice. Prošli smo užas i sada hapse naše kolege. Međunarodna zajednica hoće da nas izjednači s agresorom. Zašto ne odgovaraju oni koji su izvršili zločine nad nama – kaže Musić.
(dnevniavazba)