Kriminalci ove godine oprali 16,5 miliona KM!

0

Kriminalciove godine oprali 16,5 miliona KM!

U Bosni i Hercegovini za prvih devet mjeseci ove godine oprano je oko 16,5 miliona maraka, potvrđeno je “Dnevnom avazu” iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Prema ocjeni Finansijsko-obavještajnog odjela SIPA-e, najčešći načini pranja novca u BiH jesu posredstvom različitih oblika nedostupnih firmi i offshore kompanija, kupovinom nekretnina i privatizacijom, transakcijama na tržištu vrijednosnih papira i u bankarskom sektoru.

Prijave tužilaštvu

– Perači novca u svom poslu postaju sve sofisticiraniji, a pranje novca sve se češće odvija preko tržišta vrijednosnih papira kroz razne manipulacije, blok-poslove, zloupotrebe ugovora o poklonu dionica i slično. Na bankarskom tržištu rade se transferi preko računa bez postojanja stvarne ekonomske pozadine, prevare i obmane kod dobivanja kredita, te zloupotrebe u bankarskom poslovanju – ocjenjuju u SIPA-i.

Finansijsko-obavještajni odjel za prvih devet mjeseci 2011. godine nadležnim tužilaštvima u našoj zemlji podnio je izvještaje protiv 15 fizičkih i dvije pravne osobe za učinjenih 14 krivičnih djela, od čega šest krivičnih djela pranja novca i osam predikatnih krivičnih djela.

Novi uvjeti

– Prijavljeni iznos opranog novca u tim izvještajima je 16.509.042 KM, a prijavljena materijalna šteta iznosi 1.359.617 KM. Iznos privremeno obustavljenih transakcija za isti period jeste 865.770 eura i 6.572.767 maraka – navodi se u podacima SIPA-e.

U Finansijsko-obavještajnom odjelu ističu da je u radu na ovakvim predmetima uočeno da se novac koji je “predmet pranja” stječe počinjenjem nekoliko krivičnih djela: porezna utaja, carinska prevara, organizirani kriminal, trgovina ljudima, nedozvoljena trgovina opojnim drogama i zloupotreba položaja.

Efikasnija borba ili bolje skrivanje

Na Fakultetu za bezbjednost u Banjoj Luci ocjenjuju da je iznos opranog novca u ovoj godini znatno manji od evidentiranih iznosa u prethodnih nekoliko godina.

– Prije pet godina radilo se o stotinama miliona maraka opranog novca u BiH. To je pokazatelj efikasnije borbe nadležnih tijela, ali i činjenice da se kriminal bolje skriva i prilagođava novim uslovima. No, svi su svjesni da je iznos opranog novca veći od onoga što bude otkriveno. Procjenjuje se da u BiH i zemljama okruženja on dostiže od dva do pet posto bruto društvenog proizvoda – ocijenili su na ovom fakultetu.

Share

(Dnevni Avaz)

Leave a Reply