On je u intervjuu za Sunday Telegraph odbacio zabrinutost da ekonomski problemi eurozone podrazumijevaju odgađanje ili stopiranje daljeg širenja EU, dodajući da je kriza eurozone samo privremena. Gul je istakao da je članstvo Ankare u NATO-u nekada smatrano jedinim razlogom za članstvo u EU, ali sada ekonomski pokazatelji predstavljaju jače razloge kada je bruto društveni proizvod porastao za 11 posto u prvom kvartalu 2011. godine.

“Turska ima velike potencijale: svoju poziciju, sve što ona posjeduje, vrijednost koju može da donese u smislu energetskih resursa, populacije, dinamizma i rasta, drugim riječima Ankara može biti pokretač i generator ekonomskog rasta EU”, rekao je Gul. On smatra da Turska može donijeti dinamizam u EU i igrati ulogu posrednika u sporovima sa njenim susjedima. “Mi smo između Azije i Evrope, mi smo kao most. Neki od nas su u Aziji, a neki su u Evropi. Mi smo u centru obje strane”, rekao je Gul.

On je dodao da je Turska, koja ima 79 miliona stanovnika, prirodni dio Evrope. “Kao članica Vijeća Evrope i Evropskog suda za ljudska prava, kao jedna od najstarijih članica NATO-a kao i dio evropske kulture i umjetnosti, smatramo da je EU prirodan put Turske”, kaže Gul. Nakon godina odugovlačenja Turskoj je zvanično dozvoljeno da počne pregovore 2005. godine o članstvu, ali se proces sporo odvija. Velika Britanija je uvijek podržavala te aspiracije Turske, ali su se druge članice protivile.

Njemačka kancalerka Angela Merkel ponudila je, umjesto toga, privilegovano partnerstvo, koje Turska odbija, dok francuski predsjednik Nikolas Sarkozy smatra da aktuelna diskusija o povećanju “fiskalnog federalizma” unutar EU čini proširenje nemogućim. Gul ih je optužio da iznose “vještačke zabrinutosti”. “Neki ljudi koji razmišljaju usko i nemaju stratešku perspektivu smatraju da je članstvo Turske teret”, rekao je on. “Ali oni koji misle 30 ili 60 godina unaprijed i koji razmišljaju o promjeni trendova u ekonomiji i promjeni centara moći mogu da razumiju koliko snage može da doprinese Turska Evropi”, tvrdi Gul, prenosi Srna.

On je dodao da se o Turskoj uvijek govori u smislu bezbjednosti jer je ona snažna i stara članica NATO. “Mi prilazimo pregovorima sa strateškom vizijom i veoma smo odlučni”, rekao je Gul. Turski predsjednik boravit će u Londonu ove sedmice u trodnevnoj državnoj posjeti gdje će biti gost britanske kraljice Elizabete Druge i vjeruje se da neće oklijevati da istakne potencijale Turske za ulazak u EU.

Njegova posjeta Londonu prva je posjeta jednog turskog predsjednika za posljednje 23 godine.

 

(Vijesti.ba)

By teha5

Leave a Reply