8. novembra 1939. godine tačno u 21,20 sati u poznatoj pivnici Bügerbräukeller u Münchenu eksplodirala je bomba. U eksploziji je poginulo osam, a ranjeno 63 ljudi. Adolf Hitler, onaj kome je bomba bila namijenjena, ostao je živ i zdrav zato što je pivnicu, u kojoj se održavao nacionalsocijalistički skup, napustio 13 minuta ranije nego što je to bilo planirano. Eksplozivnu napravu vlastite proizvodnje podmetnuo je njemački stolar Georg Elser.
Pola vijeka u zaboravu
Danas, 8. novembra 2011. godine, tačno 72 godine nakon neuspjelog atentata, u Berlinu se javnosti predstavlja spomenik Elseru. Mjesto za spomenik na presijecanju ulica Wilhelmstraße i An der Kolonnade nije izabrano slučajno. Tu se nekada u monumentalnoj građevini, koju je projektirao omiljeni Hitlerov arhitekt Albert Speer, nalazilo sjedište nacističkog diktatora. Zgrada je srušena do temelja nakon Drugog svjetskog rata. Danas se na tom mjestu nalaze stambene zgrade u kojima su za vrijeme DDR-a živjeli partijski i državni funkcioneri. U blizini se do kraja rata nalazilo i sjedište zloglasne nacističke policije Gestapo, u kojoj je Georg Elser ispitivan nakon atentata.
Georg Elser dugo je bio gotovo zaboravljen. Tek nekih pola vijeka kasnije odano je priznanje njegovom hrabrom djelu koje je moglo promijeniti tok svjetske historijei. Građanska inicijativa “Georg Elser” godinama ulaže mnogo truda da ovaj protivnik nacizma ponovo ne padne u zaborav. Širom Njemačke u nekih 40 gradova već postoje ulice, trgovi i škole koji nose njegovo ime. U nekoliko gradova postavljeni su i spomenici. No ovaj u Berlinu svakako će najviše doprinijeti sjećanju na njega.
Želio je spriječiti rat
Georg Elser rođen je 4. januara 1903. godine u Hermaringenu u današnjoj saveznoj pokrajini Baden-Württemberg. Nije se pretjerano zanimao za politiku, ali je od početka bio krajnje kritičan prema nacionalsocijalizmu i Adolfu Hitleru.
Odluku o atentatu donio je još u jesen 1938. godine. Uslijedile su višemjesečne pripreme. Čak je godinu dana ranije, 8. novembra 1938., otputovao u München kako bi prisustvovao skupu Adolfa Hitlera i njegovih nacionalsocijalista kojim se obilježavala godišnjica neuspjelog državnog udara iz 1923. godine. Elser je tom prilikom dobro proučio to mjesto i zaključio da je idealno za izvršenje njegove namjere. Kasnije je u istrazi objasnio da je svojim djelom u stvari htio spriječiti izbijanje rata koje je, prema njegovoj procjeni, s Hitlerom na čelu Njemačke bilo neizbježno. No kada je izvršio atentat, Drugi svjetski rat je već bio počeo.
Uhapšen prije eksplozije
Elser je nakon postavljanja eksplozivne naprave odmah otputovao iz Münchena. Uhapšen je još istu večer i to 35 minuta prije nego što je bomba eksplodirala. Otkriven je slučajno kada je ilegalno pokušao prijeći preko švicarsko-njemačke granice. Njegova povezanost s eksplozijom u Münchenu izašla je na vidjelo tek idući dan. U istrazi se najprije polazilo od toga da je atentat organizovao u saradnji s britanskom tajnom službom jer istražioci nisu mogli vjerovati da je riječ o djelu pojedinca. No, kasnije je utvrđeno da je Georg Elser sve planirao i izveo potpuno sam. Tokom saslušanja je brutalno mučen. Nije izveden pred sud, nego je otpremljen u koncentracijski logor Sachsenhausen. Pred kraj rata je prebačen u logor u Dachauu gdje je ubijen 9. aprila 1945. godine.
Autorica: Andrea Jung-Grimm (epd, dpa)
(nacionalhr)