Novac penzionera “odletio u nebo”

0

Novac penzionera

Pozicija i opozicija u Republici Srpskoj (RS) ovih dana vode žučne rasprave o rebalansu entitetskog budžeta. Iako je zapravo riječ o 150 miliona KM koji su već potrošeni, polemike se u suštini vode o karakteru ovogodišnjeg bužeta.

Vlast tvrdi kako je novcem raspolagala “domaćinski”, uvodeći mjere štednje, dok opozicija ukazuje na brojne primjere rastrošnosti, a na račun socijalno ugroženih.

U ovogodišnjem budžetu Republike Srpske, kao i u njegovom rebalansu, nema novca za penzionere, ni za izbjegla i raseljena lica. Nema subvencija za električnu energiju socijalno ugroženim kategorijama, ali ima za javne medije. Vlada RS ove godine velikodušno ih je pomogla sa dva miliona maraka.

Takođe je procijenila da su od socijalno ugroženih važnija preduzeća poput “Sky Srpska”, čije su subvencije rebalansom povećane i iznose 700.000 KM. Riječ je o aviokompaniji koja prevozi dnevno u prosjeku pet putnika.

Entitetska vlada subvencionira i Aerodrom Banjaluka, podsjeća poslanik Partije demokratskog progresa u Parlamentu RS Zoran Đerić.

“Aerodrom Banjaluka negdje oko 900.000 KM. Po meni je ovo prosipanje novca. Mi nećemo iz ovoga izvući apsolutno nikakve efekte”, smatra Đerić.

Opozicija se pita da li je to samoproklamovani socijalni senzibilitet entitetske vlade. 

Đerić podsjeća da Republika Srpska izdvaja sredstva po osnovu razvoja turizma i pojašnjava da komletan iznos povećanja za turizam ide na izgradnju Andrić-grada. Riječ je o iznosu od milion i po maraka. Poslanik PDP-a navodi za koga entitetska vlada nije pronašla sredstva u budžetu.

“Za sve ovo ima para, a nema para za subvenciju električne energije za socijalno najugroženije kategorije stanovništva. U ovome rebalansu nema ni penzionera, nema ni izbjeglica, nema ni rasaljenih lica”, navodi Đerić.

(24sata.info)

Leave a Reply