10 muslimanskih studenata osuđeno zbog neuljudnosti
Porota Okruga Orandž u saveznoj državi Kaliforniji je u petak, 23. septembra 2011. proglasila krivim 10 studenata muslimana. „Krivi” su zato što su 8. februara 2010. u kampusu Univerziteta Kalifornija u Irvajnu više puta prekidali govor izraelskog ambasadora Majkla Orena koji je držao govor o američko-izraelskim odnosima pred nešto više od 500 slušalaca. Sve ovo se desilo u februaru 2010. u jeku blokade Gaze, godinu dana nakon žestoke ofanzive na Gazu i 3 mjeseca prije incidenta sa turskim humanitarnim brodovima. Studenti su došli na predavanje koje je držao izraelski ambasador i svako malo ustajali i glasnim negodovanjem prekidali govor ambasadora i time protestovali zbog izraelskih zločina protiv humanosti.
Protiv njih 11 podignuta je optužnica. U optužnici je stajalo i da su skovali „zavjeru” da prekinu ambasadorov govor. Jednom od njih optužbe su odbačene nakon što je ispunio 40 sati korisnog rada u lokalnoj kuhinji. Ostalih 10 je sudija Vrhovnog suda Okruga Orandž, Piter Dž. Vilson osudio na po 56 sati korisnog rada i 3 godine uslovno. Presuda je donesena u sudnici pred brojnom, u navratima i bučnom publikom. Uslovna kazna će biti smanjena na 1 godinu ako studenti obave društveno korisni rad do januara 2012. Studenti moraju da plate i minimalne novčane kazne i naknade.
Ni profesori nisu bili za sudsko procesuiranje
Administracija Univerziteta je kaznila neke od studenata koji su bili uključeni u događaj i suspendovala Uniju muslimanskih studenata u kampusu, čiji su neki članovi učestvovali u protestu, na period akademskog tromjesečja.
Univerzitet „smatra ove sankcije dovoljnim”, kaže Reks Bosert, glasnogovornik Univerziteta. „Mi u Univerzitetu uzgajamo klimu koja podržava snažnu debatu i prihvata različite stavove.”
Sudski slučaj „Irvine 11″, kako se popularno zove, je izazvao mnogo polemike u američkom društvu jer se dotiče 1. amandmana – američke ustavne kategorije koja garantuje slobodu govora. Stotinu profesora ovog univerziteta je potpisalo peticiju u kojoj je tražilo od tužilaca da odbace optužbe „jer je to opasan presedan za primjenu krivičnog zakona protiv nenasilnih protesta u okviru kampusa”. Studenti su dobili podršku od različitih aktivista i predvodnika vjerskih zajednica.
Islamofobija je „živa i zdrava”
Na engleskom internet izdanju Džezire, Kristen Es Šur, koja je 8 godina provela kao novinar i aktivista na području Zapadne Obale i Gaze, u komentaru pod naslovom “Irvajn 11: Islamofobija je živa i zdrava” između ostalog kaže:
Studenti koje zovu “Irvine 11” su ustali protiv laži izraelskog ambasadora Orena, njegovih netačnih tvrdnji i zaobilaženja istine – ustali su protiv propagande koja dozvoljava Izraelu, poslije više od 60 godina, da i dalje sebe prodaje kao žrtvu a ne onog koji druge čini žrtvama.
Najviše za što su ovi studenti krivi je što su pokazali manjak uljudnosti prekidanjem Orena, na šta se može jednostavno odgovoriti da su brutalna okupacija Palestine, etničko čišćenje Palestinaca unutar izraelskih granica i veliki napadi na Liban neuljudnost, a ne izražavanje protivljenja ovakvoj politici i onima koji je promovišu.
Procesuiranje 11 studenata iz Irvajna smrdi na antiarapski, islamofobični, anipalestinski i proizraelski stav koji smo mi sve više prisiljeni prihvatati kao status kvo, dok se SAD sve više odmiče od onoga što bi se trebalo smatrati demokratijom.
Istog dana kada je počelo suđenje protiv ovih studenata muslimana zato što su progovorili otvoreno protiv laži izraelskog ambasadora, dvije nemuslimanke su prekinule govor bivšeg zamjenika predsjednika Dika Čejnija – takođe u Okrugu Orandž. Ove žene nisu ni uhapšene niti procesuirane. Nekoliko mjeseci prije toga, tri nemuslimanke su prekinule govor bivšeg predsjednika SAD Džordža Buša – takođe u Okrugu Orandž. Nisu ni uhapšene ni procesuirane.
Ne želimo da nas se hapsi zbog govorenja istine moćnicima, već želimo kraj islamofobiji i bezrezervnoj podršci SAD-a izraelskoj okupaciji i aparthejdu. Procesuirajte izraelskog ambasadora zbog promovisanja javnog kršenja međunarodnog prava, a ne studente koji su mu dobacivali radi toga.”, završava svoj komentar Kirsten Es Šur
Espozito: Kriminaliziranje nenasilne građanske neposlušnosti je očita kontradiktornost pojmova
Dr. Džon Espozito, koji je nama poznatiji kao autor knjige “Islamska prijetnja – mit ili stvarnost”, bio je glavni govornik na skupu podrške studentima iz Irvajna. U svom govoru je između ostalog rekao da se ovdje radi i o tome da administracija Univerziteta ne razumije šta je suština univerztetskog i akademskog obrazovanja, a da se država petlja u rad univerziteta i kriminalizuje ono što ne bi trebalo biti kriminalizovano.
Živimo u vremenu poslije napada 11. septembra i opasnost od terorizma postoji, međutim kao što je rekao jedan britanski novinar kada je govorio o situaciji muslimana u Evropi: ništa nije tako opasno za demokratiju kao što je islamofobija.
Progonjenje terorista što je legitiman cilj je postalo obrazloženje za ugrožavanje prava običnih američkih muslimana, a time i drugih američkih građana jer su u svojim pravima svi američki građani jednaki.
Podaci koji dolaze iz Galupovih i drugih ispitivanja javnog mnijenja kažu da je ogromna većina američkih muslimana obrazovno, ekonomski i politički integrisana u američko društvo, bez obzira na to sada možete čuti na televiziji, u novinama pa čak i u sudnici, stvari koje bi da ste ih rekli za neku drugu populaciju u američkom društvu bili proglašeni rasistom, antisemitom ili ne biste uopšte dobro prošli.
Kada pogledate snimak vidite da su se studenti jako kontrolisali tokom svoje građanske neposlušnosti: ustali bi, pročitali svoje poruke s papira i mirno izašli iz prostorije, nakon toga je govornik mogao nastaviti da govori, to i jest univerzitet…
Mi imamo dugu historiju nenasilnog suprotstavljanja mišljenja. Kada su Obamu prekinuli u Nju Hempširu, on je to prokomentarisao riječima: Ovo je dio naše američke tradicije kojom smo ponosni.
Univerzitet je mjesto za učenje, ali i za akciju; ako će student biti učeni i učeni a zastrašeni da djeluju koji je smisao svega toga.
Espozito je svoj govor završio riječima: “Počastvovan sam da sam ovdje, to kažem na mnogo mjesta, ali posebno kažem studentima koji su bili uključeni: Zauzeli ste principijelan stav, u vašim godinama ja ga možda ne bih zauzeo, ali kad bih ga zauzeo, čvrsto bih ga se držao. Bili ste izvanredni i naša je dužnost da vas podržimo.”
Ambasador je bio pripadnik izraelske vojske
Činjenica da je tokom ofanzive na Gazu krajem 2008. i početkom 2009. Majkl Oren bio oficir za vezu s medijima pri Izraelskim oružanim snagama potvrđuje da protivljenje studenata nije bila obična stihija niti mladalački hir nadobudne omladine. Ta ofnaziva je imala za rezultat pogibiju 1166 do 1417 Palestinaca, zavisno od izvora, dok je na strani Izraela bilo 13 poginulih.
Kako saznajemo iz komentara na sajtu Džezire, njegov govor je bio dio kampanje da se očisti imidž Izraela nakon krvoprolića u Gazi.
Oba ova podatka nam govore uprilog tome da je izraelski ambasador bio itekako pozvan da da suvisle odgovore na ono što su student rekli. Umjesto toga sud, a i neki američki mediji se prema njegovom obraćanju ponašaju kao da je to bilo politički neagažovano univerzitetsko predavanje, a studentska jedanaestorka grupa pobunjenih studenata.
(preporodcom)