Tog dana će kazaljke biti pomjerene jedan sat unazad, pa će u 3 sata ujutro biti 2 sata. Narodskim jezikom rečeno – ovo je onaj period kad ćemo moći spavati jedan sat duže.

Zašto sat ne ostavimo na miru, odnosno zašto ga svako malo mrdamo naprijed – nazad? Zato što je cilj da se time izrvši bolja usklađenost između sati dnevnoga svjetla te radnog vremena i školske nastave. Tako umjesto ranojutarnjeg dnevnog svjetla kad većina ljudi još spava ostane sat duže za večernje aktivnosti.

Vlade država ovaj postupak opravdavaju i uštedom električne energije zbog efikasnijeg korištenja dnevnog svjetla.

Postoje suprotni stavovi oko “pomjeranja sata” (kako mi to uglavnom zovemo) i mnogi kažu da od toga ima više štete nego koristi. Iz tih razloga je i Rusija nakon 30 godina primjenjivanja ove prakse ukinula ovu odluku. Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev je rekao:

“Realno, narušava se ljudski bioritam, to sve razdražuje, ili prespavaju, ili se bude rano i ne znaju gdje će tokom tog sata viška. Da ne pominjem nesrećne krave i druge životinje koje ne razumiju pomjeranje sata i zašto muzilje dolaze u drugačije vrijeme”.

Zamisao o ovakvom računanju vremena prvi je put ostvarena u Njemačkoj za Prvog svjetskog rata, od 30. aprila do 1. oktobra 1916. godine. Ubrzo je taj primjer slijedila i Velika Britanija, od 21. maja do 1. oktobra 1916. godine.

U bivšoj Jugoslaviji se počelo primjenjivati 1982. godine i mislim da su sve države i nakon raspada nastavile sa primjenom ovog “pravila”.

Neki od vas se možda sjećaju kada je jedne godine krajem devedesetih tadašnji ministar Federalnog ministarstva rada i socijalne politike Ferid Alić “promašio” datum za pomjeranje sata i pomjerio ga mimo čitavog svijeta. Pola dana je bio blagi haos jer su oni koji su sat pomjerili bili mimo svih ostalih i ranije stigli gdje god da su krenuli. Srećom, sve je trajalo kratko, ali mi se čini da smo bili dobra tema za zezanje nakon toga.

Pojedini astronomi su protiv pomjeranja kazaljki i vještačkog “produženja” dana, jer smatraju da prirodu ne treba “mučiti”, makar se to pravdalo i ekonomskom računicom.

 

(sdaba)

By teha5

Leave a Reply